Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Zbývá posledních pár dní pro návštěvu výstavy Jana Trampoty

Redakce

Redakce

10. 2. 2013

OBR: OlšanyV roce 2012 uběhlo 70 let od úmrtí člena generace Osmy a SVU Mánes, Jana Trampoty. Při příležitosti tohoto výročí se Národní galerie rozhodla uspořádat drobnou výstavu v grafickém kabinetu.

OBR: Olšany

Olšany patřily k oblíbeným námětům
ngprague.cz

Národní galerie v říjnu loňského roku zahájila rozsahem nevelkou výstavu umělce Jana Trampoty, který patřil k představitelům nastupující moderny. V prostoru grafického kabinetu, jenž čítá zhruba třicet metrů čtverečních, mohou návštěvníci zhlédnout 19 kreseb ilustrujích nejen umělecký vývoj, ale i životní osudy malíře.

Výstava začíná prvotními figurálními pokusy, jež posléze vystřídaly kresby krajin. V mnoha autorových dílech je patrný vliv kubismu, který navíc Trampota obohacuje jistým expresionismem a vdechuje tak hranatým tvarům oduševnělé kouzlo. Inspiraci čerpal autor také z barevnosti fauvismu a z výrazného stylu Cézannova.

OBR: Jan Trampota

Portrét S. K. Neumanna od Jana Trampoty
ngprague.cz

Kubistické figury jsou vystřídány kresbami krajin Prahy, rodištěm Jana Trampoty, a po odchodu z hlavního města se dále orientují na vesničky Orlických hor, kam se malíř s rodinou přestěhoval. Po smrti manželky se Trampota vydal na cestu do Francie, toto období je na výstavě zastoupeno obrazem Skály u moře z roku 1930.

Necelá dvacítka kreseb asi nemůže postihnout celou tvorbu jednoho muže, ale může zaujmout návštěvníka natolik, aby vzbudila zvědavost a touhu po dalším poznání. Důležité však je udělat onen první krok a název výstavy – Bez vlastního zážitku není porozumění – nám poté bude znít mnohovýznamněji.

Jan Trampota (1889 až 1942): Bez vlastního zážitku není porozumění

Od 15. října 2012 do 21. února 2013

Místo: Veletržní palác Národní galerie v Praze

Otevírací doba: denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00

Vstupné: základní – 180 Kč, snížené – 90 Kč, rodinné – 240 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zbývá posledních pár dní pro návštěvu výstavy Jana Trampoty