Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zažíváte hudební stereotyp? Zkuste Saru Bareilles…

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

23. 4. 2011

FOTO: Sara BareillesMladá talentovaná Sara Bareilles vešla do našeho hudebního povědomí v roce 2007 skladbou Love Song, která bleskově odstartovala její kariéru a díky níž byla Sara třikrát nominovaná na cenu Grammy. Nedávno nahrála nové album Kaleidoscope Heart, které nabízí stejně chytlavé melodie.

FOTO: Sara Bareilles

Sara Bareilles zpívá živě Love Song, Zdroj: YouTube.com

Pianistka a skladatelka Sara Bareilles bývá často přirovnávána k Norah Jones. Není divu, obě jsou to krásné Američanky, narozené ve stejném roce, klavíristky a především skvělé zpěvačky. Nejen jejich hlasy, ale také styl hudby jsou si velmi podobné. Jeden rozdíl tu však je – zatímco pro Norah je příznačný jazz-country nádech, Sara se zhlédla spíše v hudbě jazz-popového ladění.

První skladba desky, Kaleidoscope Heart, svým pojetím představuje charakter tohoto nového alba. Sara zpívá a capella a dává tak vyniknout svému hlasu a vytříbenému citu pro rytmus. Tento jemný hudební skvost skvěle připravil půdu pro skladbu další, Uncharted. Uncharted překypuje energií a pozitivitou, oslovuje každičký koutek mojí osobnosti. Úžasný je motiv klavíru, který se nenuceně prolíná celou skladbou.

Následuje smršť písní, které zvednou ze židle snad každého (King of Anything, Say You’re Sorry, Let the Rain). Na každé z nich je vidět, jak si je Sara užívá a promítá do nich svou duši. Kromě rychlejších melodií nám ale nabízí i ty pomalé (Hold My Heart, The Light, Basket Case). Jsou to písně, u nichž se zastaví čas a plynou jen myšlenky. Tyhle balady mohou svou náladou i rozplakat. Dodávají však albu šmrnc. Deska pak připomíná život, ve kterém nejsou jen šťastné chvilky, občas máme chuť zalézt do postele a už nikdy z ní nevstát.

Bonusy se příliš nevydařily

Album obsahuje také dva bonusové tracky – Carolina a Love song. Nejsem si ale jistá, jestli celému albu spíše neuškodily. Carolina mě příliš neoslovila. Není to ten typ písně, jejíž refrén by mi zněl bez ustání v uších a nutil ústa celý den prozpěvovat. Carolina je možná zajímavým počinem, pro mě ale příliš neosobní a obyčejná. Ani její refrén mě nepřesvědčil, je utahaný, bez náboje.

Zato Love Song je pravým opakem, má chytlavou melodii, která povznáší náladu. Jednoznačně se jedná o skvělou skladbu, Sara se s ní proslavila, se zařazením mezi bonusové tracky ale nesouhlasím. Z velkého úspěchu přece nelze čerpat nadosmrti. Sara by měla nechat Love Song odpočívat a pokusit se o další, ještě úspěšnější song.

Sara Bareilles detail hry na klavír

Sara Bareilles hraje na klavír a zpívá vždy živě, Zdroj: YouTube.com

I přes nevydařené bonusy je Kaleidoscope Heart Sařiným správným krokem kupředu v její kariéře. Je to album plné barev, naděje a možností. Je jen na vás, jestli otevřete své srdce tomuto stylu hudby a pustíte si do života trochu té kaleidoskopické hravosti…

Sara Bareilles – Kaleidoscope Heart

Vydáno: 2010

Skladby: Kaleidoscope Heart, Uncharted, Gonna Get Over You, Hold My Heart, King of Anything, Say You’re Sorry, The Light, Basket Case, Let the Rain, Machine Gun, Not Alone, Breathe Again, Bluebird + bonus tracks Carolina, Love Song

Celkový čas: 57:49

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zažíváte hudební stereotyp? Zkuste Saru Bareilles…