Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zažívací potíže při cestování? Zkuste probiotika!

Redakce

Redakce

7. 7. 2011

Léto znamená cestování, ochutnávání exotických jídel a mnoho dalšího. Během cestování se naše tělo setkává s cizími bakteriemi a právě toto setkání je příčinou toho, proč nám na dovolené není prvních pár dní zrovna nejlépe. Jak s těmito bakteriemi bojovat? A proč je dobré užívat probiotika?

Pro lepší fungování organismu, Zdroj: sxc.hu

Probiotika jsou kultury živých organismů, které po dodání mají velice pozitivní účinky. Nejčastěji se jedná o laktobacily a bifidobakterie. Nejdříve byla probiotika zkoumána v souvislosti s virovými průjmovými onemocněními. Například rotavirus – nejčastější příčina průjmů u dětí – může být léčitelný probiotiky s lepšími výsledky než při léčbě antibiotiky.

Probiotika a cestování

Cizí bakterie, které mohou poškodit náš organismus, se vyskytují všude ve světě. I když se vydáte na eurovíkend do Anglie či do Francie, tak se setkáte s bakteriem, které vaše tělo nezná a bude na ně reagovat. Nejčastější reakcí jsou zažívací potíže. Při cestování do exotických krajů je útok bakterií a celkového prostředí mnohem agresivnější. V tomto případě je nejlepší alespoň 14 dní před cestou začít užívat probiotika, nejlépe laktobacily. K dostání jsou volně v lékárně.

S probiotiky vám na cestách bude skvělě

Probiotika vs. antibiotika

Překlad slova probiotika znamená pro život. Antibiotika naopak. Při léčbě antibiotiky je organismus velmi zatížen a je známo, že zlikvidují i potřebné mikroorganismy. Pro nastartování správné funkce organismu zvolte v lékárně probiotika určené po léčbě antibiotik. V lékárně najdete probiotika určená jak pro dospělé, tak pro děti i batolata.

Probiotika a zažívání

V případech, kdy má člověk vyváženou a pestrou stravu s dostatkem vlákniny, není nutné probiotika užívat. Pokud je váš případ, že jídlu moc nedáte a máte zažívací potíže, vyzkoušejte probiotika a uvidíte, že s výsledkem budete velmi spokojeni. A jestliže neradi polykáte prášky, zkuste sáhnout po jogurtech s živými bifidobakteriemi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zažívací potíže při cestování? Zkuste probiotika!