Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zažít Woodstock: Všechno je krásné, milujme se všichni navzájem!

2Zažít Woodstock je roztomilý příběh z prostředí 60. let v Americe. Český název je ale poněkud zavádějící. Divákovi totiž není představen průběh onoho slavného Woodstocku z devětašedesátého, nýbrž spíše organizace jiného festivalu, který Woodstock inspiruje.

Hned na začátku je pozorovatel postaven do prostředí americké židovské vesničky White Lake, kam noha turisty nevkročila už pěknou řádku let. Sem také přijíždí na prázdniny náš hrdina, dosud snad nepolíbený naivní Elliot, jehož rodiče  ve White Lake vlastní ušmudlaný penzion s bazénem, v němž se ale nesmí koupat.

Elliot (Demetri Martin), Zdroj: Hollywood Classic Entertainment

Elliot (Demetri Martin), Zdroj: Hollywood Classic Entertainment

Elliot (Demetri Martin) se shodou náhod dostane do samého centra organizování hudebního festivalu, z něhož je většina senilních obyvatel městečka značně rozmrzelá. Není divu. Jejich každodenní rutinní vysedávání naruší tisíce mladých rebelů šňupajících kokain a souložících v křoví.

Tento nový snímek má zvláštní schopnost přivodit divákovi pocit, že život v 60. letech musel stát za to, že v té době snad neexistovalo neštěstí a všichni se měli rádi. Mladí lidé si vesele pobíhali nazí, kde je napadlo a díky LSD viděli svět v pestrých barvách duhy. A všechno je amazing, beautiful, cool a alright! Přesto paradoxně doporučuji vzít si do sálu silné kafe. Jen pro jistotu. Kdybyste náhodou měli nezastavitelné nutkání si na pár minut zdřímnout.

Jen netuším, z jakého důvodu je Zažít Woodstock prezentován jako hudební komedie. Nevím, jak vám, ale mně to navozuje představu, že půjdu do kina a užiju si také trochu pořádného rock‘n‘rollu. Podobně jako Piráti na vlnách. K těm má ale Woodstock dost daleko. Celou dobu vlastně jen sledujete, jak se Elliot motá kolem nahých návštěvníků úspěšné akce, v jednom z karavanů okusí svou první halucinogenní drogu a zase se motá. A když už si myslíte, že vás vysvobodí závěrečné titulky, dojde na nejhorší; oduševnělou diskusi s rodiči ve stylu Hlavně nepij synku a neber drogy. A šetři, abys na stará kolena… Kdy si konečně tyhle dojemné chvíle filmaři odpustí?

Zdroj: Hollywood Classic Entertainment

Zdroj: Hollywood Classic Entertainment

Režisér Ang Lee je autorem samých lepších snímků. Ať už je to romanticko-dramatický Rozum a cit, dobrodružný Tygr a drak anebo poněkud šokující Zkrocená hora, za níž Lee dostal dokonce Oskara. Zažít Woodstock je taková uměle umělecká směs všech tří. Díky drogám je film protkaný volnou láskou a díky slavným šedesátkám i homosexualitou. Zajímavé efekty ve stavech pod vlivem, překrásná krajina a v pozadí, když se zaposloucháte, kvalitní hudba. Přesto to není ten typ filmů, které vás pohltí. Snad je to tím, že člověk očekává příliš. Takže moje rada na závěr? Raději neočekávejte a pak se vám to možná bude líbit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zažít Woodstock: Všechno je krásné, milujme se všichni navzájem!