Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zavírání poboček a méně nových knih. To letos čeká pražskou knihovnu

FOTO: Městská knihovna v PrazeNejvětší knihovnu v zemi trápí nepříznivá ekonomická situace. Městská knihovna v Praze kvůli menšímu rozpočtu a vyššímu DPH uzavře několik poboček a nakoupí méně knih.

FOTO: Městská knihovna v Praze

Pražskou knihovnu čeká nepříznivý rok, Zdroj: wikimedia.org

Do 121. roku své existence Městská knihovna v Praze nevstupuje příliš radostně. Její rozpočet je o 13 milionů nižší než loni. „Takovou chybějící částku už nelze nahradit jednorázovými škrty, ale je třeba hledat řešení dlouhodobá. Věříme, že jedním z nich je právě změna provozních dob, Knihovního řádu i zavádění nových služeb,“ informovala mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Zapomínání na vrácení knihy se prodraží

První den v březnu se pravděpodobně zavřou dveře knihovny v pražských Vršovicích a Chmelnici. V dalších třech zůstane jen oddělení pro děti, týká se to Letné, Pankráce a Cibulky. Veškeré pobočky ale čeká změna otevírací doby, a to ne vždy negativně. Zatímco všechny knihovny v Praze mají každé pondělí zavřeno, nově se v pondělní dopoledne dveře pro čtenáře otevřou v Ústřední půjčovně na Mariánském náměstí, na Opatově a Smíchově.

Pražští knihovníci budou od března od neposlušných čtenářů vybírat také více peněz. Denní zpozdné za jednu knihu bude nově činit pět korun (o korunu dražší) a ztráta knihy bude stát 370 korun (o 50 korun dražší). „Naopak roční registrační poplatek nadále zůstává 60 korun, v případě dětí do 15 let nula,“ poznamenala Hanzlíková.

FOTO: Knihovna

Na nové knihy má knihovna v Praze jen 6 milionů, Zdroj: sxc.hu

Co je však pro mnohé nejhorší, knihovna v tomto roce bude muset omezit také nákup nových knih. „Mnohem víc mě trápí, že letos můžeme nové knihy nakupovat pouze za šest milionů korun, což je jedna třetina nákladů, které jsme měli v loňském roce. Skutečnost, že knihovna má málo peněz na obnovu fondu, je podle mě mnohem větší problém než fakt, že se některé pobočky budou muset zavřít,“ řekl v rozhovoru pro Pražský Deník ředitel knihovny Tomáš Řehák.

Kulturní program šetření nezasáhne

Nejsou to jenom špatné zprávy, se kterými pražská knihovna vstoupila do nového roku. V úterý 17. ledna se na Břevnově otevřela zrekonstruovaná pobočka a na čtenáře v rámci celé knihovny čeká spousta kulturních akcí. Kromě literatury budou moci lidé do knihovny vyrazit také za hudbou, filmem a výtvarným uměním. Kulturního programu by se totiž škrty týkat neměly.

Novinkou bude také možnost objednat si knihu z jakékoli pobočky do té, kterou má čtenář nejblíže. Odpadne tak starost o blokaci knihy a o dopravu na druhý konec Prahy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zavírání poboček a méně nových knih. To letos čeká pražskou knihovnu