Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Závan Orientu v anglickém Brightonu

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

Hledáte-li závan Orientu v Evropě, vydejte se do města Brighton na jih Anglie. Kromě přímořského městečka zde najdete Královský pavilon, který je postaven ve stylu indického paláce. Tuto patrně nejexotičtější budovu na britských ostrovech  navrhl slavný architekt John Nash, který se inspiroval indickým Tádž Mahalem.

FOTO: Královský pavilón

Královský pavilón, Foto: Denisa Preissová, Topzine.cz

Regentský styl

Pro návrh a stavbu pavilonu se ukázal jako nejvhodnější John Nash, který měl již na svědomí mnoho staveb v Londýně. Princ regent si přál, aby jeho venkovský palác byl neobyčejný, nevšední a tak trochu výstřední. Jako místo pro stavbu si vybral venkovské sídlo v jihoanglickém městě Brighton a nechal ho přestavit na Královský pavilon.

Princ regent
Období  vlády Jiřího IV. trvalo od roku 1820, do jeho smrti v roce 1830. Vlády se ale ujal už o pár let dříve, když jeho otec Jiří III. nebyl schopen nadále panovat. Zastupoval ho ve věcech vlády jako princ regent (regent – správce).

FOTO: Královský pavilón

Královský pavilón, Foto: Denisa Preissová, Topzine.cz

Extravagance ve Velké Británii

Královský pavilon se nachází v zahradách s klikatými cestičkami. Zdálky můžete vidět bílé věžičky minaretů, vystupujících k nebi. A nebyla by to Velká Británie, kdyby vás při vašem výletě nepostihl déšť nebo alespoň mrholení.

Vítejte v Orientu

Jestliže vám exteriér Královského pavilonu nepřijde zajímavý, zaručeně se vám bude líbit interiér. Všechny místnosti jsou zdobeny různobarevnými malbami, které doplňuje honosný a exotický nábytek.

Litinové schodiště se zábradlím, které vypadá jako bambus, ložnice královny Viktorie, obrazová galerie prince regenta, hudební salónek s kopulí tvořenou pozlacenými šupinami či hodovní síň s lustrem, zavěšeným v tlamě draka. To je jen několik zajímavostí, které se nacházejí uvnitř pavilonu.

Brighton

V dnešní době je Brighton zajímavé město vzdálené asi hodinu cesty od Londýna. Nabízí hotely, restaurace, kluby, místa k nakupování a pořádají se tu různé festivaly. Město je proslulé také díky nejstaršímu akváriu ve Velké Británii Sea Life Centre. Společnost vám budou dělat medúzy, želvy, ale i žraloci a různé druhy mořských živočichů. Atmosféru doplňuje tunel se skleněnou stěnou, ve kterém si podmořský svět užijete naplno. Jakožto přímořské město nabízí Brighton také různé plážové aktivity a vodní sporty.

FOTO: Akvárium v Brightonu

Akvárium v Brightonu, Foto: Denisa Preissová, Topzine.cz

Informace o vstupu do pavilonu:
Turisté mají zdarma k dispozici audio průvodce v několika světových jazycích.
Otevírací doba: 10.00 – 17.00
Vstupné: dospělí 10 liber, děti 6 liber, rodinné vstupné 15 liber.

A jedna zajímavost na závěr. Město bylo v minulosti prohlášeno hlavním městem gayů a lesbiček, které láká bohémská atmosféra a volnomyšlenkářství přímořského města.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Závan Orientu v anglickém Brightonu