Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zataženo, občas trakaře: Když holubi létají sami do huby!

Redakce

Redakce

23. 10. 2009

zatazenoAsi každý si v dětství představoval svoji vysněnou říši. Na stromech rostou párky, po trávě z pendreku pobhají pečená kuřata, v jednom potůčku teče kakao, v druhém kola a ve třetím džus. Tak nějak by to mohlo vypadat. Podobnou představu měli zřejmě i tvůrci nového animáku. A upozorňuji předem: pěkně vás z toho bude bolet břicho.

Flint Lockwood, Zdroj: Sony Animation

Flint Lockwood Zdroj: Sony Animation

Je zbytečné popisovat příběh. Snad jen ve zkratce: snaživý podivín-vynálezce Flint Lockwood vynalezne stroj, který mění vodu na jídlo. Z outsidera se zároveň stává miláček města, které se mění na zmrzlinový Disneyland s architektonickými prvky chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí. Ve všem mu pomáhá krásná rosnička, která je ale doopravdy „ošklivou“ šprtkou a stydí se za to. Stroj se rozbije a chce zničit svět, Lockwood svět zachraňuje a nalézá skutečné hodnoty. Konec. Opona.

Ani hory jídla (zaručuji, že po odchodu z kina budete toužit tak maximálně po chlebu s máslem), chytlavý příběh, detailně propracované postavy a občas dokonce humor však nestačí k tomu, aby se ze Zataženo, občas trakaře stal více než průměrný animák pro děti i dospělé. Gagy místy působí až křečovitě, jak by zoufalí tvůrci za každou cenu chtěli pobavit a (až na pár výjimek) se jim to příliš nedaří. Navíc všemu chybí ještě něco: určitá upřímnost a nonšalantnost, dávka všednosti a bezprostřednosti, která právě z pixarovských snímků dělá zábavu vyšší úrovně. Snímek se zamozřejmě neubrání kliše ani moralizování o důležitosti přátelství, dobra a soudnosti, přesto nikdy nepřekročí hranici únosnosti.

Flint Lockwood A rosnička Sam, Zdroj: Sony Animation

Flint Lockwood A rosnička Sam Zdroj: Sony Animation

Společnost Sony Pictures Animation, která snímek Zataženo, občas trakaře spáchala, se již dlouho snaží dotáhnout svého největšího rivala – Pixar –, a protože zřejmě tuší, že jim pořád nestačí, vydává se tentokrát novým směrem. Trakaře jsou jaksi více animovaní, než jsme si, odkojeni právě Pixarem, za poslední dobu zvykli. Dějí se věci nereálné, podobně jakjo v groteskách, hlavní hrdina naráží svou přefouklou hlavou do věcí, padá z obrovských výšek. Chybí už jen klavír z pátého patra (ten nahrazuje obří hot dog).

Přesto je místy film vtipný, občas přípomíná surrealistickou až absurdní hříčku Monty Pythona. Graduje tak podivně, nesmyslně a šíleně, že se prostě člověk smát musí (koho by nepobavil člověk s tělem kuřete nebo bláznivá scéna s opicí a gumídky?). Bohužel, chybí tomu všemu srdce.

Zataženo, občas trakaře (Cloudy with a Chance of Meatballs)

Animovaný / Rodinný
USA, 2009, 90 min

Režie: Phil Lord, Chris Miller

Hrají: Anna Faris, Neil Patrick Harris, Bruce Campbell, Bill Hader, Andy Samberg, Lauren Graham, James Caan, Benjamin Bratt,  Mr. T, Laraine Newman


Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zataženo, občas trakaře: Když holubi létají sami do huby!