Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zátah na DVD: Další variace na stokrát ohrané téma

Nikola Němcová

Nikola Němcová

2. 1. 2011

V posledních několika letech to vypadá, že už režiséři nemají co točit a scenáristi co psát. Každý rok se objeví nějaký válečný snímek, který nás má poučit, ukázat nám, jaká hrozná zvěrstva se děla, a někdy nás i může unudit k smrti. Letos nám filmový svět nabízí snímek Zátah, který sice hraje na ohranou strunu, ale na druhou stranu je to poprvé, co se Francouzi odhodlali natočit událost, na kterou nejsou právem hrdí.

Zátah se už podle fotografie odehrává v druhé světové válce, Zdroj: distributor filmu

Film

Píše se rok 1942 a ve Francii vstupuje v platnost nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Židé musí nosit žlutou hvězdu na hrudi a nesmí chodit na místa pro ně zakázaná. Jedenáctiletý Joseph Weismann (Hugo Leverdez) musí do školy s touto hvězdou a potýká se s pohrdáním a posměchem jeho okolí. I přes tyto jasné signály se on a dalších několik tisíc Židů cítí v bezpečí.

Tento pocit bezpečí skončí dne 16. června 1942, kdy se udála největší razie v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie. Nahnali na třináct tisíc Židů do pařížské cyklistické arény, kde pobývali 5 dní bez jídla, bez pití a bez pořádné zdravotní péče. Dr. David Sheinbaum (Jean Reno), internovaný spolu s ostatními, dělá, co může, aby pomohl aspoň pár lidem k útěku. Spolu s ním mu v lékařské péči pomáhá několik sester Červeného kříže, hlavně Anette Monod (Melanie Laurent), která se nedokáže smířit se zdejší intenzitou rasismu a kolaborantskou vládou.

Genocida je pro režiséry vděčné téma, ale nesmí se to přehánět. Ne vždy se totiž snímek podaří. Zátah balancuje na hraně lehce nadprůměrného, ale zbytečného filmu. Neví, jakým směrem se má vydat. Chvíli to vypadá, že se zaměří na samotnou razii, pak zase na osudy židovských dětí, poté to vypadá, že se mezi Jeanem Renem a Mélanií Laurent zrodí láska. Mezi to režisérka Roselyne Bosch násilně promítá Hitlerovy a Himmlerovy oslavy.

A právě představitelé těchto dvou velikánů nacistického Německa jsou kamenem úrazu. Působí jako nepovedená karikatura, a to musíme vzít v potaz, že tento film nemá být žádná parodie jako Můj vůdce. Casting na tyto dva se sice nepodařil, zato si dali záležet na výběru dětských rolí, které byly nejdůležitější. Vyzdvihnout musím dvojčata Di Concerto, která hrála malého Noého Zyglera.

Ani další představitelé dětských rolí se nemusí stydět. Hugo Leverdez, hrající Josepha to zvládl na jedničku, i když u něj bilo do očí, že je to modrooký blonďák, což se na Žida moc nehodí. Jistě si každý z vás pamatuje Mélanii Laurent z Tarantinových Hanebných panchartů, kde hrála Shosannu Dreyfus. Zde hraje sestřičku Červeného kříže, která se nedokáže vypořádat s nastávající situací ve Francii. Myslím, že o této talentované francouzské herečce ještě hodně uslyšíme.

Filmu chybí to nejdůležitější, a to jsou emoce. Místo toho, aby vás mrazilo až do morku kostí z toho, čeho jsou lidé, jako třeba vy, schopni, cítíte chlad až naprostou lhostejnost. Zátah z vás nedostane více. Může za to jak nevyvážený scénář, tak až patologický strach z možnosti, že lidi budou zhnuseni z toho, jak velkou měrou se Francouzi podíleli na odsunu Židů. Velká škoda, protože jde o látku, která svým způsobem nikdy neomrzí.

Mélanie jako statečná sestřička

DVD

Zklamání pokračuje. Na disku nejsou žádné bonusy a jeho grafická stránka za moc nestojí. Jediné, čeho jsme se dočkali, jsou trailery na jiné snímky. Tvůrci vykřikují do světa, že je film natočený podle skutečných událostí, tak by bylo určitě zajímavé, kdyby nám více přiblížili, z jakých pramenů čerpali a v čem se film liší od skutečnosti.

Ale ne všechno je na tomto DVD špatné. Přestože dávám přednost originálnímu znění, musím uznat, že u Zátahu se dabing celkem podařil a ukázal, jak dobrý zvuk má tento nosič. Co se týče titulků, tak v nabídce najdeme pouze české, ale to není vůbec na škodu, protože k čemu by nám byly maďarské, polské nebo další jiné.

Zátah (La Rafle)

Drama/Historický/Válečný

Francie, 2010, 119 minut

Režie: Roselyne Bosch

Hrají: Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Menochet, Isabelle Gélinas, Rebecca Marder, Thierry Frémont, Udo Schenk, Istvan Szori, Hugo Leverdez, Mathieu Di Concerto, Romain Di Concerto

Zvuk: 2.0 česky, 2.0 francouzsky

Titulky: české

Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***

Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zátah na DVD: Další variace na stokrát ohrané téma