Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Žárlivý manžel nemiluje vás, ale sám sebe!

Nikdy jsem si nemyslela, že by mi vadilo, kdyby byl můj manžel žárlivý. Naopak jsem si myslela, že je to výhoda. Myslela jsem si, že ženy přehání, když vypráví, jak je jejich muž žárlivý. Ale když jsem si pak vyslechla příběh jedné ženy, která žije s žárlivým partnerem, začala jsem si vážit toho, že můj manžel žárlivý není.

„Kontroluje mi mobil.“

To se čas od času stane asi každé z nás, že partner kontroluje, komu jste posílala SMS a jestli nevoláte moc často na stejné číslo s názvem Milan, Kamil, Pepa, Honzík a podobně. Ruku na srdce, která z vás se alespoň jednou nepodívala do odeslaných SMS svého partnera? Jenže manžel paní Jany (33) nejen kontroluje její mobil takřka denně, on na ta čísla dokonce volá. A když se ozve mužský hlas, už má záminku si myslet, že to je určitě její milenec.

Paní Jana se seznámila se svým mužem v zaměstnání. Jeho žárlivost se projevovala částečně už před svatbou, kdy žárlil na kolegy, se kterými se bavila, ale paní Jana si ještě neuvědomovala, že by to mohlo být chorobné. Časem se začaly jeho výstupy stupňovat.

„Volá mi třikrát až pětkrát denně a pokud to hned nezvednu, podezírá mě, že jsem byla určitě s nějakým chlapem. Kdyby vydělával jen o něco víc, zamkl by mě doma na zámek a nesměla bych vůbec vycházet ven. Bojí se, že mě někdo osloví v metru, v tramvaji, na poště, v bance, kdekoliv,“ říká paní Jana.

Psychologové tvrdí, že žárlivost není psychická choroba a do jisté míry patří k lásce. Žárlivý se snaží druhého vlastnit, nedává mu svobodu. Je to forma sobectví, nepřítel vztahu. Žárlivec se tváří, že mu jde o vás, ale ve skutečnosti mu jde hlavně o sebe. Nebere ohled na rodinu, je agresivní, vulgární a viníkem je vždy druhá strana. Taková žárlivost bývá většinou spojena s nízkým sebevědomím.

„Pořád si myslí, že jsem s jiným chlapem.“

Muž paní Jany ji opakovaně vyslýchá, ptá se, kde byla a s kým, prohledává jí věci, slídí v mobilu, obviňuje ji, nadává a podezírá, že je mu nevěrná. Jeho žárlivost ničí paní Janu i jeho samotného. On ale odbornou pomoc vyhledat nechce. Nemyslí si, že je nemocný. Přitom se jeho žárlivost stupňuje a bývá už i agresivní.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Žárlivý muž je přesvědčen, že se jeho partnerka schází s jiným mužem. Toto přesvědčení nemá podložené důkazy, ale každé vaše nevinné chování mu jeho tezi potvrzuje. Vykládá si vše tak, aby se mu to hodilo do vlastního přesvědčení o nevěře.

Pokud si žárlivec navíc neuvědomuje, že má problém, je to o něco složitější. Jednou z možností řešení je navštěva manželské poradny, a to nejlépe společně. Vždyť přece on tvrdí, že je váš vztah v krizi. Mělo by být tedy v jeho zájmu s vámi poradnu navštívit.

Paní Jana se domnívá, že si její manžel svou žárlivost možná i částečně uvědomuje, ale nechce si to skutečně přiznat. „Myslím, že je to dané především povahou a poruchou osobnosti, takže i kdyby se začal léčit, jen by se možná naučil víc ovládat. Ale vždycky, když jsem navrhla, aby se šel léčit, řekl mi, že on je normální. Že to já jsem ta špatná. Myslím si, že jediným řešením je rozvod,“ dodává.

Její muž je agresivní především slovně. „Asi by si netroufl mě uhodit, takže fyzicky do mě jen strká, naznačuje kopání, hází věcmi, nadává mi, mlátí do všeho kolem a tříská dveřmi. Od začátku byl žárlivý, ale nejvíce to zesílilo v posledních pěti letech. Za poslední dva roky se to stupňuje měsíc od měsíce,“ dodává.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Agrese žárlivce může narůstat a vyústit v násilí. Pokud nemáte možnost se odstěhovat a váš partner s vámi přitom nechce situaci řešit, můžete se obrátit na linku důvěry DONA, telefonní číslo je 251 511 313.

Výstupy svého manžela snáší paní Jana těžce. „Je mi to nepříjemné, cítím se naštvaná, nejistá, úzkostlivá, jsem nervózní, mám stažený žaludek a bojím se, co zas bude následovat.“

S manželem mají syna školního věku a kromě nedůvěry a obviňování jí asi nejvíce vadí, že v takovém prostředí vyrůstá jejich dítě. Paní Jana je kvůli manželovu podezírání neustále ve stresu, trpí nespavostí, má žaludeční problémy, bolí ji hlava, je úzkostlivá.

Žárlivost u žen a mužů se liší

Podle studií jinak žárlí ženy a jinak muži. Zatímco muži žárlí na samotný styk ženy s jiným mužem, žena žárlí více na citovou vázanost muže na jinou ženu. Nejvíce se bojí, že ji muž opustí. Vědci se domnívají, že je to dané prapůvodem lidského rodu. Zatímco muž chce vychovávat své vlastní potomky a nikdy si není jistý tím, zda jsou potomci jeho, ženy se nejvíce obávají, že zůstanou samy.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Žárlivý manžel nemiluje vás, ale sám sebe!