Menu
TOPZINE.cz
Studium

Zápisné na vysokých školách asi bude, ale až od ledna 2013

Redakce

Redakce

23. 5. 2012

Urputná snaha Nečasova kabinetu o zavedení zápisného již od příštího semestru s největší pravděpodobností ztroskotá. Nový ministr Fiala se však návrh, který by se nově měl týkat i stávajících studentů, pokusí připravit na leden příštího kalendářního roku. Studentské iniciativy v něm vidí pouze převlečené školné. 

FOTO: Petr Fiala přebírá post ministra

Profesor Petr Fiala převzal post ministra školství po měsíčním bezvládí  Foto: Archiv Úřadu vlády ČR

Na začátku měsíce jsme informovali o kvapném návrhu vlády zavést školné od zimního semestru 2012/13, který se potýkal s mnohými trhlinami i s velkým časovým skluzem. Nyní je již téměř jasné, že v tak krátkém termínu nebude možné návrh adekvátně projednat a přijmout. Potvrdil to v České televizi také současný ministr Petr Fiala s tím, že se zavedení zápisného nemusí nutně vázat na začátek akademického roku.

Podle jeho vyjádření je také nutné nejprve počkat na podrobné analýzy, které ukážou, jak návrh zasáhne studenty (zejména z nižších sociálních vrstev) a jejich přístup k vysokoškolskému vzdělání. Výše zápisného přitom zatím není známá. Sazba, která figurovala v posledním návrhu vlády Petra Nečase  (3 000 – 3 500 korun), potvrzena nebyla. Nově visí ve vzduchu rozpětí mezi 2 500 – 3 000 korun za započatý semestr.

Zamýšlejí se dvě varianty. Tou první je zavedení fixní (pevné) částky, kterou zaplatí studenti každé vysoké školy v České republice. Druhou variantou je pak stanovit pouze horní strop zápisného a nechat na jednotlivých školách, aby si přesnou částku upravily podle sebe.

Plošné zápisné by měli zaplatit všichni studenti VŠ

Ani nový ministr Fiala, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně a poradce Petra Nečase pro vysoké školy, však rozhodně nehodlá od návrhu upustit. Určitá forma spoluúčasti je podle něj pro české vysoké školství nezbytná. Připustil, že by studenti mohli za studium poprvé zaplatit již na začátku kalendářního roku 2013.

K zásadní změně podmínek došlo ve čtvrtek 17. května. Petr Fiala bez větších rozpaků oznámil, že se placení bude týkat všech studentů veřejných vysokých škol, nikoliv pouze nově příchozích. Vyvrátil tak dřívější spekulace i vyjádření Petra Gazdíka (TOP09), že by se mělo dotknout pouze nových studentů. Ministr se také přiklání k variantě fixního, plošně stanoveného poplatku. Není ani vyloučeno, že se sazba po svém zavedení začne zvyšovat.

Za svobodné vysoké školy: Jde jen o jinou formu školného

Na celou věc podle očekávání odmítavě zareagovala iniciativa Za svobodné vysoké školy. Na její stránce v sociální síti Facebook se záhy objevily názory, že zápisné nepovede k žádnému zvýšení financování škol, ale ke snížení státního příspěvku a skokovému narůstání spoluúčasti.

„Odmítáme finanční spoluúčast studentů ve formě zápisného, neboť se jedná pouze o jinou formu školného, které se však platí bezodkladně a navíc není nikterak kompenzováno v případě studentů se slabším ekonomickým zázemím,“ řekl pro TOPZINE.cz zástupce iniciativy Dominik Forman. Podle něj vytváří zápisné bariéru v dostupnosti vzdělání a zároveň prostor pro vstup tržního principu na akademickou půdu.

„Navíc se obáváme výrazného navyšování zápisného do budoucna, tak jako se tomu dělo v ostatních západních zemích, kde byly podobné mechanismy zavedeny, navzdory slibům vládního establishmentu. V zápisném spatřujeme záplatu, která má kompenzovat nedostatek, jenž bude vznikat chystaným škrtáním ve financování vysokých škol z veřejných výdajů, tedy v žádném případě nenavýší finanční prostředky vysokých škol oproti současnému stavu závislému na veřejném financování, které je proti evropskému standardu naprosto nedostačující,“ dodává.

Vládní návrh by se měl připravovat nejméně jeden rok

První pochybnosti o zavedení zápisného ve zmiňovaném šibeničním termínu se objevily již na začátku května. Zástupci akademické obce a později i samotných koaličních politických stran si navíc nedokáží představit, že by se tak důležitý bod jako zápisné projednával pouze formou rychlé poslanecké iniciativy. Chtějí, aby se projednal řádně, v podobě vládního návrhu zákona.

Jeho příprava však, podle vyjádření šéfky sněmovního školského výboru Anny Putnové pro server Aktuálně.cz, zabere minimálně rok. Resort přitom zatím nemá k dispozici jedinou analýzu. I nad nově zamýšleným termínem k lednu 2013 by tak vyvstával velký otazník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápisné na vysokých školách asi bude, ale až od ledna 2013