Menu
TOPZINE.cz
Studentský život

Zápisné na veřejných vysokých školách: Od kdy bude zavedeno?

Redakce

Redakce

26. 10. 2012

Zápisné má částečně pomoci podfinancovaným vysokým školám. Jak se ale placení dotkne běžného života studentů? Ministr školství Petr Fiala slibuje horní hranici a pomoc sociálně slabým.

Rozlučte se, polovina půjde na zápisné, Zdroj: sxc.hu

Jako první navrhla verzi zápisného Univerzita Karlova (UK). Přišla s návrhem, který počítal s částkou okolo pěti až šesti tisíc korun za rok. Některé školy s tímto ustanovením souhlasí, jiné jsou radikálně proti.

Ministr Petr Nečas (ODS) počítá s tím, že po zavedení zápisného sníží pro vysoké školy rozpočet. Ten dostane veřejná vysoká škola podle kvality vzdělání a úspěšnosti absolventů u zkoušek.

Zápisné by mělo platit pro všechny studenty

Pro zavedení zápisného je rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, podle nějž je školství dlouhodobě silně podfinancováno. Je si jist, že by mělo platit pro všechny studenty.

Proti je naopak stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). V zavedení zápisného nevidí žádný smysl. Jde podle něj jen o převlečené školné. Bude-li příliš nízké, školám to údajně nepomůže. Ale dá-li se naopak zápisné moc vysoké, bude to pro některé studenty velký problém.

„Převlečené školné“ se plánuje už na příští rok

Stihne-li se příslušná legislativa, měla by tato inovace školství propuknout od školního roku 2013/2014.

FOTO: Univerzita Karlova

Jako první přišla se zápisným Univerzita Karlova, Zdroj: cuni.cz

Výši zatím Ministerstvo školství nestanovilo. Pravděpodobně si tuto hranici budou moci vysoké veřejné školy určit samy. Ministr školství jen určí horní strop, který školné nepřekročí.

Studenti vysokých veřejných škol mají ze zavedení strach. Bojí se toho, co se již stalo v zahraničí. Zavedlo se zápisné a pak se postupně zvyšovalo a zvyšovalo. Ministr školství Petr Fiala je ale uklidňuje tím, že vydá příslušnou legislativu o tzv. horním stropu. A sociálně slabým studentům slibuje ministr pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápisné na veřejných vysokých školách: Od kdy bude zavedeno?