Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zápisky z malého ostrova: Anglie očima Američana

Redakce

Redakce

16. 8. 2010

Chystáte se o prázdninách do Velké Británie nebo byste ji v budoucnu jednou rádi navštívili? Ne? Nevadí! Vychutnat si atmosféru anglického klidu a pohody můžete i doma s čajem a křupavou sušenkou o páté. Na čtení si k tomu přiberte Brysonovy Zápisky z malého ostrova.

Dnes již skoro šedesátiletý americký spisovatel Bill Bryson Velkou Británii poprvé navštívil ve svých jednadvaceti. Netušil ještě, že zde později se svou rodinou stráví přes dvacet let. Pro mladého Američana to byla nová země s mnoha neznámými zvyky, slovy (např. counterpane, česky přehoz na postel) a místy. Brzy si ale tento malý ostrov plný historie, objevů, významných osobností a malebné krajiny zamiloval.

Bryson se řadí k nejprodávanějším americkým autorům literatury faktu. Především jeho cestopisné díla, ke kterým patří i Zápisky z malého ostrova, si získaly velkou čtenářskou oblibu. Zápisky získaly v roce 2003 v anketě rádia BBC titul knihy, která nejlépe vystihuje moderní Británii.

Cestování britskou veřejnou dopravou

Titul psal během své poslední cesty napříč Británií, předtím než odjel zpět do rodné Ameriky. Až na dvě výjimky, kdy si najal automobil, všechny cesty absolvoval britskou veřejnou dopravou. Čtenáři se tak mimo jiné naskýtá příležitost srovnat si tolik diskutovaný stav českých drah s těmi britskými. Pro některé bude skóre možná i překvapivé.

FOTO: Doprava v Londýně

Doprava v Londýně, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Co v průvodcích nenajdete

FOTO: Zápisky z malého ostrovaKromě komentářů k typickým anglickým domům, parkům, obchodům, hospodám (pubs) apod. nás nezklame tipy, která města a místa stojí za to navštívit a nenajdeme je v průvodcích (např. Durham, Lincoln, Bradford apod.). Nejpodrobněji nás ale autor seznámí s hotely. Jeho kroky míří skoro pravidelně od nádraží k hotelu a poté vždy najít tu správnou restauraci se  správnou baštou na závěr. Kritickým komentářům ani barvitým nadávkám na účet podniku se občas nevyhne. Zkrátka si nebere servítky.

I když je kniha poněkud objemnějšího formátu, je nad očekávání čtivá. Vtipné poznámky, chytré postřehy a kuriosní situace se střídají s praktickými informacemi a zkušenostmi. Kdo se chce něco o Anglii dozvědět a zároveň se u toho nenuceně pobavit po anglicku, může vsadit na jistotu. Kniha vyšla v několika vydáních, byla zfilmována a vysílala se i jako audio pořad na rádiu BBC.

Český název: Zápisky z malého ostrova

Název originálu: Notes from a Small Island
Autor: Bill Bryson
Překlad: Ivan Vávra
Obálka a grafická úprava: Jakub Požár
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydalo: nakladatelství Plus, společnost Albatros Media a. s., Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápisky z malého ostrova: Anglie očima Američana