Zápas o bronz vyhrálo Finsko, zlato zůstává doma v Kanadě

Redakce

Redakce

1. 3. 2010

vancouver_medaileZlato zůstává doma v Kanadě, stříbro poputuje do USA a bronz do Finska. Tak vypadá rozdělení medailí z hokejového olympijského turnaje. Obrovskou euforii prožívají Kanaďané, zatímco smutní Slováci oplakávají nezdar z utkání o třetí místo. Náš soused si vybojoval pomyslnou bramborovou medaili a zůstal těsně pod stupni vítězů, i když převáděl velmi dobré výkony.

Hokejisté Finska porazili po nás i Slováky, Zdroj: olympic.cz

Hokejisté Finska porazili po nás i Slováky Zdroj: olympic.cz

Zápas o 3. místo
Finsko – Slovensko

Skóre utkání otevřel Salo, který získal puk na modré, popojel s ním dopředu a propálil slovenského gólmana Haláka. V první třetině už gól nepadl, a tak šli Finové do šatny s jednobrankovým vedením. Druhou část gólově ovládli Slováci, kterým se podařilo vstřelit tři branky. První trefu si připsal v 30. minutě Gáborík, jenž zamířil přesně do šibenice. Druhý zásah zaznamenal o šest minut později Marián Hossa, který stál u tyče a skóroval do prázdné brány. Poslední gól Slováků vsítil Demitra po spolupráci s Hossou. Prostřední část hry vyhrálo Slovensko a do třetí třetiny vstupovalo s dvoubrankovým náskokem.

Seveřané se však nevzdali a dokázali otočit výsledek z 1:3 na 5:3. Třetí část jednoznačně ovládli a třemi góly v rozmezí čtyř minut strhli vedení na svou stranu. Snížení Finů na 2:3 zařídil Hagan, jehož Timonenova střela škrtla o rameno a puk se zastavil až v síti. Vyrovnávací branku vstřelil z prostoru mezikruží Jokinen. Ten samý hráč se postaral také o vedoucí gól Finů, když v 39. minutě zasunul puk do branky. Slováci měli v závěru dvě velké šance na vyrovnání. Nejprve proti Zedníkovi fantasticky zasáhl Kiprusoff, poté pro změnu stála v cestě za vyrovnáním tyč. Poslední změnu stavu zajistil Filppula trefou do prázdné branky při slovenské power play. Bronzovou medaili vybojovali hokejisté Finska a po stříbru z Turína si i z Vancouveru odváží cenný kov.

Finsko – Slovensko 5:3 (1:0, 0:3, 4:0)

Branky a nahrávky: 19. Salo, 46. Hagman (Timonen), 47. O. Jokinen (J. Ruutu), 49. O. Jokinen (Pitkänen, Kiprusoff), 60. Filppula (Timonen) – 30. Gáborík (Demitra, Chára), 36. Marián Hossa (Handzuš, Demitra), 39. Demitra (Marián Hossa).
Rozhodčí: Devorski, Watson (oba Kan.) – Blümel (ČR), Oskirko (Rus.).
Vyloučení: 7:9. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1.

Finsko: Kiprusoff – Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – T. Ruutu, M. Koivu, Filppula – Miettinen, N. Kapanen, Hagman – O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Halák – Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera – Marián Hossa, Demitra, Kopecký – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Šatan, Handzuš, Zedník – Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa. Trenér: Ján Filc.

Finále
Kanada – USA

Kanaďané jsou historicky druhým mužstvem, které vybojovalo zlato na domácí olympiádě. Poprvé se to podařilo Američanům, kteří byli ve Vancouveru finálovým soupeřem Kanady. Domácí si vypracovali dvoubrankové vedení, ale houževnatý soupeř srovnal skóre a utkání rozhodlo až prodloužení. Vyrovnaný zápas sledovala vyprodaná hala a rozhodně se nenudila.

Jako první se gólově prosadil Toews, jenž dorazil střelu Richardse. Toewsova branka byla jediná v první třetině, další přidal až v druhé části Perry střelou do horního rohu. Kanada vedla 2:0, ale pět minut po druhém gólu snížil Američan Keller, když kotouč Luongovi propadl mezi rukou a tělem. Při power play se podařilo hráčům USA zásluhou Parise vyrovnat. Utkání dospělo do prodloužení, v němž Kanada nakonec rozhodla o svém vítězství. Crosby po spolupráci s Iginlou vyslal na brankáře Millera střelu, která mu prošla mezi betony.

Hlediště ovládly silné emoce, domácí tým naplnil očekávání fanoušků a po třiceti letech zůstává hokejové zlato doma. Kanada se zařadila po bok Američanů, kteří na olympijských hrách v Lake Placid v roce 1980 rovněž získali zlato jako pořadatelská země.

Kanada – USA 3:2 po prodl. (1:0, 1:1, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Toews (M. Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) – 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane).
Rozhodčí: McCreary, O´Halloran – Morin (všichni Kan.), Fonselius (Fin.).
Vyloučení: 2:2.

Kanada: Luongo – S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle – Iginla, Crosby, E. Staal – Marleau, Thornton, Heatley – M. Richards, Toews, Nash – Perry, Getzlaf, Morrow – Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

USA: Miller – Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney – Parise, Stastny, Langenbrunner – Kessel, Pavelski, Malone – Brown, Kesler, Kane – Drury, Backes, Callahan – Ryan. Trenér: Ron Wilson.