Menu
TOPZINE.cz
Sport

Zanevřít na cviky s vlastní vahou by byla škoda!

Redakce

Redakce

23. 8. 2011

Není to tak dávno, co v každé posilovně nebyly stroje a příslušenství jako máme  dnes my. Dříve museli být sportovci více vynalézaví, aby dobře procvičili celé tělo, a jak je vidno, jde to i bez složitých přístrojů.

FOTO: cviceni

Buďte spokojení se svou postavou! , Zdroj: sxc.hu

Je to sice těžší, ale o to je pocit z vykonané práce uspokojivější. Odložte na chvíli činky a kotouče a pojďte si zablbnout sami se sebou.

První byl klik

Klik je cvik, který snad dělal každý z nás jako první. U kliků existuje mnoho obdob a variant jako například klik se širokým rozpažením pro procvičení prsního svalstva nebo klik s rukama na šířku ramen pro tricepsy. Pak zde máme varianty, kterými mohou být klik s tlesknutím, velbloudí klik a klik na jedné ruce.

Přítahy, přítel každého muže

Přítahy já osobně považuji za nejlepší a nejúčinnější cviky, které lze provádět s vlastní vahou. I přes jejich dokázanou účinnost a efektivitu je v posilovnách a fitcentrech téměř nevidíme. Většinou z důvodu, že mnoho cvičících lidí nezvládne více než pět přítahů, ale ani Řím nebyl postaven za den.

FOTO: kulturistika činky

Dřina a bolest při posilování, Zdroj: culturismowebs.es

Přítah úzkým podhmatem nejvíce zapojuje biceps, přítah úzkým nadhmatem zapojuje i záda, ale nejlepším a mým favoritem mezi přítahy je přítah širokým nadhmatem, který je jedním ze základních cviků pro širší a masivnější záda a je cvikem, díky kterému má Toney Freeman tak perfektní véčko.

Chyťte se bradel!

U bradel se vyskytuje stejný problém, který lze pozorovat u přítahů, a to ten, že jsou velmi často neobsazená a bez pozornosti. Na bradlech většinou lidé posilují pouze spodní část břicha zvedáním nohou ve visu, ale tato vymoženost má i jiné a velmi užitečné uplatnění.

Tricepsové kliky na bradlech, cvik, který téměř nikdo nedělá a přitom poskytuje dokonalé protažení celého svalu. U tricepsových kliků lze jednoduše lehkým nakloněním se dopředu změnit procvičovanou partii z tricepsů na prsní svaly.

Výše jsem se zmínil o zvedání nohou ve visu a nechci, aby to vyznělo tak, že mám k tomuto cviku negativní vztah, právě naopak. Tento cvik považuji za velmi důležitý při procvičování spodních partií abdominálního svalstva.

FOTO: Posilování s hodinkami

Zaposilujte si! Foto: Tereza Knobová, Topzine.cz

Nesmíme zapomínat ani na tak známe cviky jako jsou sedlehy, sklapovačky a jejich variace. Pro dobře zpevněné a vypracované břicho neexistuje lepší volba než pár sérií výše uvedených cviků, příkladem mohu uvést rovné sedlehy, šikmé sedlehy, nůžky, zvedání nohou ve visu a tento proces opakovat minimálně dvakrát a co je snad samozřejmostí, s adekvátními přestávkami.

Pár slov na konec

Na konec bych jen rád podotknul, že tyto rady nejsou žádným nařízením, ale pouze doporučením, kterým se můžete, ale také nemusíte řídit. Co dodat, snad jen, cvičte pravidelně, správně jezte a hodně spěte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zanevřít na cviky s vlastní vahou by byla škoda!