Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zamrzlá řeka na DVD: Jen v nouzi poznáš přítele

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

19. 11. 2011

Dvě nominace na Oscara jsou dobrým oceněním pro realistický snímek o dvou matkách, které neváhají použít různé prostředky k získání důstojného života. Nesnáze je natolik sblíží, že se nezdráhají obětovat jedna pro druhou.

FOTO: Neví, jak tenký je led, po kterém kráčí

Neví, jak tenký je led, po kterém kráčí, Zdroj: distributor filmu

Film

Snímek režisérky Courtney Hunt nás přivádí do prostředí chudé americké reality. Na jedné straně sledujeme příběh matky Ray (Melissa Leo), jejíž gamblerský manžel zmizel neznámo kam a nechal ji samotnou se dvěma dětmi. Na straně druhé sledujeme další matku Lilu (Misty Upham), žijící mimo rezervaci, a tím i mimo zákony, které ji mohou jako indiánku ochránit.

Melissa Leo je americké herečka, která netouží po velké slávě. Vidět jsme ji mohli ve filmech 21 gramů (2003) a Všichni jsou v pohodě (2009). Zahrála si ale také v seriálech Zločin v ulicích (1993) a Myšlenky zločince (2005). Získala nominaci na cenu Emmy a za Zamrzlou řeku dokonce i nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. Letos Oscara konečně získala – za vedlejší roli ve filmu Fighter.

Obě ženy nemají na své živobytí dostatek peněz. Jejich osudy se náhodou střetávají a proplétají. Společně se pouští do nebezpečného obchodu s převáděním uprchlíků. Nebezpečím pro ně není jen policie, ale i zamrzlá Řeka svatého Vavřince, přes kterou převážejí cizince. Je jen otázkou času, kdy se ocitnou v pasti.

Kdo jede na Oscara?

Příběh Zamrzlé řeky má opravdu něco do sebe. Na obrazovce se před námi odehrává drama s velice originální a neokoukanou dějovou linkou. Kvalita je zde ukrytá v téměř dokumentární nepřikrášlenosti reality.

Čtěte více: Melissa Leo excelovala ještě ve filmu Fighter

V typických amerických filmech najdete líbivé scenérie a vystylizované postavy. Zde s ničím takovým nepočítejte. Dýchne na vás chlad, touha po lepším domově a beznadějnost jistých životních situací. Ale také se vám odkryje síla mateřské lásky, soucitu a přátelství.

Herci zde odvedli celkem zdařilou práci, což potvrzuje i nominace na Oscara pro Melissu Leo. Ohledně hereckého výkonu Misty Upham však visí více otazníků. Sice je fyzicky přítomna a zapadne do své role, ale během celé devadesáti tří minutové stopáže se jí téměř nezmění strnulý výraz ve tváři. Nevyzařují z ní žádné emoce. Ale kdo ví, třeba to měla ve scénáři…

The YouTube ID of Ic2l9fnRufY&feature is invalid.

Celkový dojem z filmu je velice dobrý. Děj ubíhá, nudit se nestačíte. Do hlavních postav se dokážete vžít natolik, že s nimi prožíváte strach i dojetí. To svědčí o opravdu kvalitním scénáři. Především se zde ukazuje pravá americká realita, která trochu připomíná tvorbu spisovatelky Betty MacDonaldové (Vejce a já). Zamrzlá řeka opravdu stojí za zhlédnutí.

DVD

Disk obsahuje film v nižší kvalitě. Při zvětšení na celou plochu obrazovky můžeme pozorovat šum pixelů. Když si ale film přehrajete v televizi, ničeho si nevšimnete.

Menu je jednoduché a líbivé. Pustit si můžete český dabing, nebo anglický originál s českými titulky. Anglické titulky bohužel na disku nenajdete, stejně jako bonusy.

Zamrzlá řeka (Frozen river)

Krimi / Drama
USA, 2008, 97 min

Režie: Courtney Hunt
Hrají: Melissa Leo, Misty Upham, Charlie McDermott, Michael O’Keefe, Mark Boone Junior

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zamrzlá řeka na DVD: Jen v nouzi poznáš přítele