×
TOPZINE.cz

Zámky zamilovaných se stávají atrakcí. V Moskvě narušily stabilitu lamp

FOTO: Zámky zamilovaných
Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Malé, velké, popsané propiskou, vyryté ozdobným písmem, starožitné i obyčejné. Visací zámky se v posledních letech začaly objevovat na mostech po celém světě. Symbolizují věčně trvající lásku.

Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Most byl vždy symbolem spojení. A tak se nedávno zrodil rituál, při kterém zamilovaná dvojice napíše svá jména na zámeček, ten připevní k zábradlí mostu a klíček hodí do řeky, kde je nenávratně ztracen. A věčná láska je zajištěná.

Nejistý původ

Původ rituálu není zcela známý. Ve velkém se začaly zámečky na mostech objevovat až poté, co italský spisovatel Federico Moccia  v roce 1996 popsal tento akt na znamení věčné lásky ve svém románu Tři metry nad nebesy a o deset let později se k rituálu vrátil ve své knize Chci tě.

Podepsané zámky se nejprve začaly objevovat v Římě na mostě Ponte Milvio, o kterém ve svých románech píše Moccia, brzy se ale přesunuly i do jiných evropských metropolí.

FOTO: Zamilované zámky v Praze
Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Desítky let před vydáním knih Federika Moccii napsala srbská spisovatelka Desanka Maksimovič báseň Modlitba za lásku.

Popisuje v ní příběh zamilované Nady a vojáka Relji ze srbského městečka Vrnjačka Banja, kteří si slíbili věrnost, a když byl voják povolán do první světové války, zpečetili svou lásku visacím zámkem na místním mostě. Mladík si ale ve světě našel jinou a Nada se z tohoto zklamání utrápila žalem. Na základě tohoto příběhu začaly srbské dívky připevňovat zámky k zábradlí mostu, kde se Nada a Relja obvykle setkávali.

Ne každá láska vydrží, a tak je možné najít i zámky, které mají jména záměrně poničená a přeškrtaná. Na chodníku oblíbeného mostu v Kolíně se dokonce objevil nápis Láska je jen sen.

Památkáři jsou proti

Rituálu si nemohli nevšimnout trhovci ve všech světových metropolích. V okolí mostu často zámky prodávají.

V mnoha zemích památkáři a lokální autority nesouhlasí s umisťováním zámků, bojí se poškozování památek. V některých městech jsou každoročně z mostů odstraněny tisíce zámků vážící i několik tun. Není potřeba říkat, že se zámky na mosty velmi rychle vrátí.

Velmi populární se stal i most v Kolíně nad Rýnem. Radní nejprve chtěli zámky z mostu sundat, brzy je ale přijali jako další atrakci města, a teď dokonce místní strážníci hlídají zámky proti zlodějičkům, kteří se občas snaží odřezané zámky vykoupit ve sběrnách železa.

FOTO: Zámky zamilovaných v Praze
Most zamilovaných v Praze najdete na Kampě nedaleko Lennovovy zdi. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

V Moskvě stovky zámků dokonce narušily stabilitu sloupů pouličního osvětlení a znepokojily městskou správu. A tak byly na Treťjakovském mostě zbudovány speciální kovové konstrukce ve tvaru stromů, aby zámky nehyzdily vzhled mostu.

I Praha má svůj most zamilovaných, byť jen docela maličký. Najdete ho na Kampě kousek od Lennonovy zdi.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..