Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zámky zamilovaných se stávají atrakcí. V Moskvě narušily stabilitu lamp

Redakce

Redakce

11. 2. 2012

Malé, velké, popsané propiskou, vyryté ozdobným písmem, starožitné i obyčejné. Visací zámky se v posledních letech začaly objevovat na mostech po celém světě. Symbolizují věčně trvající lásku.

FOTO: Zámky zamilovaných

Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Most byl vždy symbolem spojení. A tak se nedávno zrodil rituál, při kterém zamilovaná dvojice napíše svá jména na zámeček, ten připevní k zábradlí mostu a klíček hodí do řeky, kde je nenávratně ztracen. A věčná láska je zajištěná.

Nejistý původ

Původ rituálu není zcela známý. Ve velkém se začaly zámečky na mostech objevovat až poté, co italský spisovatel Federico Moccia  v roce 1996 popsal tento akt na znamení věčné lásky ve svém románu Tři metry nad nebesy a o deset let později se k rituálu vrátil ve své knize Chci tě.

Podepsané zámky se nejprve začaly objevovat v Římě na mostě Ponte Milvio, o kterém ve svých románech píše Moccia, brzy se ale přesunuly i do jiných evropských metropolí.

FOTO: Zamilované zámky v Praze

Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Desítky let před vydáním knih Federika Moccii napsala srbská spisovatelka Desanka Maksimovič báseň Modlitba za lásku.

Popisuje v ní příběh zamilované Nady a vojáka Relji ze srbského městečka Vrnjačka Banja, kteří si slíbili věrnost, a když byl voják povolán do první světové války, zpečetili svou lásku visacím zámkem na místním mostě. Mladík si ale ve světě našel jinou a Nada se z tohoto zklamání utrápila žalem. Na základě tohoto příběhu začaly srbské dívky připevňovat zámky k zábradlí mostu, kde se Nada a Relja obvykle setkávali.

Ne každá láska vydrží, a tak je možné najít i zámky, které mají jména záměrně poničená a přeškrtaná. Na chodníku oblíbeného mostu v Kolíně se dokonce objevil nápis Láska je jen sen.

Památkáři jsou proti

Rituálu si nemohli nevšimnout trhovci ve všech světových metropolích. V okolí mostu často zámky prodávají.

V mnoha zemích památkáři a lokální autority nesouhlasí s umisťováním zámků, bojí se poškozování památek. V některých městech jsou každoročně z mostů odstraněny tisíce zámků vážící i několik tun. Není potřeba říkat, že se zámky na mosty velmi rychle vrátí.

Velmi populární se stal i most v Kolíně nad Rýnem. Radní nejprve chtěli zámky z mostu sundat, brzy je ale přijali jako další atrakci města, a teď dokonce místní strážníci hlídají zámky proti zlodějičkům, kteří se občas snaží odřezané zámky vykoupit ve sběrnách železa.

FOTO: Zámky zamilovaných v Praze

Most zamilovaných v Praze najdete na Kampě nedaleko Lennovovy zdi. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

V Moskvě stovky zámků dokonce narušily stabilitu sloupů pouličního osvětlení a znepokojily městskou správu. A tak byly na Treťjakovském mostě zbudovány speciální kovové konstrukce ve tvaru stromů, aby zámky nehyzdily vzhled mostu.

I Praha má svůj most zamilovaných, byť jen docela maličký. Najdete ho na Kampě kousek od Lennonovy zdi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámky zamilovaných se stávají atrakcí. V Moskvě narušily stabilitu lamp