Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zámku Omlenička hrozí zhroucení každým okamžikem

Samcová Jana

Samcová Jana

9. 3. 2010

omlenicka600x338Omlenička je miniaturní vesnice zhruba čtyři kilometry od Kaplice. Její dominantou je chátrající zámek stejného názvu, jehož zřícení může být otázkou několika let, ale i několika dní. Zámek je natolik zpustlý, že se zoufale dovolává záchrany takřka pět minut po dvanácté.

Zámek Omlenička

Zámek Omlenička, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

První zmínky o vesničce pocházejí ze čtrnáctého století, konkrétně z roku 1358. O dvacet let později byla vystavena zdejší gotická tvrz, jejíž existence je doložena písemně až od poloviny 16. století. Okolo roku 1600 byla gotická tvrz upravená na renesanční zámek a o více než sto let později získala stavba pro změnu háv barokní. V roce 1722 byl k zámku přistavěn barokní kostel ke cti Panny Marie Bolestné a svatého Jana Nepomuckého. Pohromu pro rozlehlý objekt znamenal požár roku 1829, ale celé stavení se podařilo od zkázy uchránit.

Do druhé světové války Omlenička sloužila jako lázeňské město s léčivým pramenem, ale poté lázně zanikly. Po únorovém převratu v roce 1948 byl zámek využíván zemědělským družstvem, avšak ponechán napospas přírodním živlům a povětrnostním podmínkám. Údržba zámku byla nebetyčně ignorována, což v sedmdesátých letech vyvrcholilo v částečné zřícení střech. Od té doby je zámek ponechán svému osudu a zub času se do jeho zdí zařezává s vytrvalostí sobě vlastní.

Zámek Omlenička, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Zámek Omlenička, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Katastrofální zchátralost zámku vyžaduje excelentní představivost, aby člověk v oprýskaných zdech zavalených popadanými kameny rozpoznal siluetu bývalé honosné stavby. Renesanční podobu připomínají už jen arkády na nádvoří a klenby v přízemí. Co zámek dosud drží pospolu, zůstává zahaleno rouškou tajemství. Snad jen poctivá práce našich předků a toužebné přání místních obyvatel o jeho akutní záchranu.

Omlenička volá o pomoc

Před dvěma lety se naděje všech zainteresovaných obrátily k novému majiteli ing. arch. Ladislavu Vonáškovi, který se rozhodl vzít osud zámku na svá bedra. Zahájil zajištění objektu a počal s hledáním finančních injekcí na záchranu zámku. Na komunitní síti facebook založil dokonce Omleničce vlastní fanouškovskou stránku a úpěnlivě žádal o spolupráci na záchraně. „Jsem majitelem tohoto zámečku, hledám všechny dobré lidi pro spolupráci na záchraně. V současnosti hrozí úplné porušení statiky a tím pádem zřícení celého arkádového křídla. Tím by se ohrozila i statika barokního kostela, který je se zámkem propojený“, agitoval inženýr Vonášek.

Zoufalé volání majitele usedlosti zůstalo bohužel nevyslyšeno. Investice do rekonstrukcí jsou natolik obrovské, že od záchrany dal ruce pryč i stát. Dle místních obyvatel bylo v plánu nového majitele zámku přinést po vzoru hoštické Stodoly Michala Tučného podobný festival i sem, ale i tato snaha přilákat do těchto míst pozornost turistů a sponzorů přišla vniveč. Neúspěšné záchranné záměry vyústily v celkem logický konec.

V současnosti je zámek znovu na prodej, což místní nelibě nesou. Do obnovy zámku vkládali veškeré své naděje, které tímto opět uhasly. Zuboženost zámku je natolik zásadní, že muselo z bezpečnostních důvodů dojít k úmyslnému zbourání některých částí stavby. Objekt nyní slouží jako užitková budova, ale jak dlouho ještě vydrží pohromadě, si nikdo netroufá hádat.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_omlenicka_zamek_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámku Omlenička hrozí zhroucení každým okamžikem