Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zámek Žerotínů a Kinských, dvě historické perly v jednom městě

Eva Chytková

Eva Chytková

24. 4. 2010

zamek-zerotinu

Ne každé město se může pochlubit tím, že má dva zámky a nejen to, jsou to zámky dvou významných českých rodů – Kinských a Žerotínů. O jakém městě, že se to bavíme? Přece o Valašském Meziříčí.

FOTO: zámek žerotínů

Zámek Žerotínů, Zdroj: turistik.cz

Tyto zámky jsou jedním z mnoha lákadel města Valašské Meziříčí. První zmínka o městě je z roku 1297 a od té doby do jeho historie promluvilo několik významných rodů jako pánové z Kunštátu, Pernštejni a již zmínění Žerotínové a Kinští.

Zámek Žerotínů

Historie zámku sahá až do roku 1538, kdy se o jeho stavbu zapříčinil Jan z Pernštejna. Původně byl stavěn v renesančním stylu, ale doba se měnila a architektonický styl také. Proto byl v 18. století přestavěn do barokního stylu, přistavěna byla dvě křídla a dokonce i jedno patro navíc. Jak už název vypovídá, tak v něm do roku 1815 sídlili Žerotínové, poté ho několik let spravoval rod Kinských, ke kterým se dostal prodejem od posledního Žerotína. Nakonec byl prodán státu.

Stát se zámkem naložil po svém a vybudoval zde ženskou trestnici, k níž se traduje pověst, že právě tady byla trestána notoricky známá travička Maryša ze stejnojmenného díla bratří Mrštíků. Za války jako většina podobných zařízení sloužila budova jako vojenská nemocnice. Dnes je v zámku Žerotínů kulturní zařízení města, které pořádá kulturní akce od divadla až po koncerty.

Zámek Kinských Zdroj: turistik.cz

Zámek Kinských Zdroj: turistik.cz

Zámek Kinských

Dnes v empírovém stylu přestavěný zámek, na jehož místě původně stála správní budova z roku 1730. Poté zde byla postavena zděná budova a do dnešní podoby ji nechal v roce 1854 upravit hrabě Evžen Kinský. Zámek se může pyšnit návštěvou prezidenta T. G. Masaryka z roku 1924, a to díky novému nájemci dr. Ladislavu Seilern-Aspangovi.

V současnosti v zámku Kinských sídlí Muzeum regionu Valašsko se stálými expozicemi zahrnující většinou etnografickou a historickou sbírku. Mezi stálými expozicemi jsou například Valašské Meziříčí v zrcadle dějin, Sklo a gobelíny, Restaurované nástropní obrazy z Lešné, aj.

Otevírací doba muzea v zámku Kinských

ÚT – NE          9:00 – 17:00

Rozsah prohlídky je ve třech možných prostorech, a to v přízemí, v prvním patře nebo v celém zámku

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Žerotínů a Kinských, dvě historické perly v jednom městě