×
TOPZINE.cz

Zámek Veltrusy láká na novou výstavu historických kočárů

Na zámku Veltrusy v prostorách barokní stodoly byla v srpnu otevřena nová expozice věnovaná historickým kočárům. Kočáry byly vizitkou svého majitele, každý pán hleděl na to, aby měl kočár přiměřený svému postavení a movitosti. Představu o tom, jak takový vozový park středně velkého šlechtického panství vypadal, si můžete vytvořit právě na nově otevřené expozici historických kočárů na zámku Veltrusy.

FOTO: Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy, Foto: Hana Chytrá

Expozice je sestavena z exemplářů soukromého sběratele Milana Štěpána, který se věnuje restaurování starých a poškozených vozů. Naleznete zde kočáry takřka všeho druhů z poloviny 19. a 20. století. První část výstavy, vás provede typickým vozovým parkem panství a představí vozy, které se každodenně na většině panství včetně Veltrus užívaly.

Druhá část je věnována nejběžnějším typům panských kočárů a saní z přelomu 19. a 20. století. A tak vedle pánského kočáru a dvoumístného dámského kočáru, či kočáru typu Mylord nebo Landolet, uvidíte také omnibus, selskou bryčku nebo řeznické sáně.

FOTO: Historický kočár
Historický kočár, Foto: Lucie Jeřábková

Expozice je umístěna v budově nově zrekonstruované barokní panské stodoly v hospodářském dvoře zámku. Návštěvníci výstavy tak mohou poprvé vstoupit do prostoru pozdně barokní stodoly, která byla ještě donedávna veřejnosti uzavřena.

Výstava se koná od 5. 8. 2010 do 31. 10. 2010.

Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hod.

Od půlky září do konce října bude přístupna jen o víkendech a o svátcích.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..