Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Obří žlutá chobotnice a obrněné slepice ovládly Zámek Troja

Pokud se právě rozmýšlíte, kam v létě vyrazit, a máte rádi překvapení, naplánujte si výlet do zámeckých zahrad v Troji. Pouhá poklidná procházka mezi pečlivě upravenými záhony vás zde totiž opravdu nečeká. Díky projektu Green Space obsadili zámek přes léto noví obyvatelé.

FOTO: Paluš-Chobotnice-Troja

Žlutá chobotnice je v zámeckém areálu jistě nepřehlédnutelná Zdroj:ghmp.cz

Od června do října probíhá na Zámku Troja pozdvižení s krycím názvem Green Space. Jedná se o čtvrtý ročník projektu, který si dal za úkol spojit dohromady dvě na první pohled zcela neslučitelné věci, a sice současné umění a historické prostředí. Výsledkem je instalace plastik současných českých sochařů v areálu barokních geometricky členěných zahrad Trojského zámku.

FOTO: troja-muz-s-diskem-milkov

Muž s diskem od Stefana Milkova

Letošní ročník se zaměřuje na figurativní díla čtyř českých sochařů. Autoři projektu se snaží svou prezentací vytvořit novou tradici, která by zpestřila prohlídku celého areálu běžným návštěvníkům. Zároveň však nabízí jedinečnou možnost vidět umělecké výtvory jinde než v prostorách galerií, což je samo o sobě jistě lákavé. Sochy jsou do zahrad volně zakomponovány, jako by byly odjakživa jejich součástí stejně jako barokní kašny nebo sochy. Kontrast, který zde vzniká, je zábavný a velice působivý.

Chobotnice versus slepice

A na jaká díla se konkrétně můžete do Troje těšit? Přímo před vzácným barokním schodištěm vedoucím do hlavního sálu proti sobě stojí zářivě žlutá Chobotnice a dvě Slepice oděné v rytířské zbroji. Zatímco Chobotnice Viktora Paluše může budit u mnohých hrůzu, Slepice Františka Antonína Skály každého zaručeně pobaví.

FOTO: troja-slepice-skala

Slepice pilně strážící zámek

Další dva vystavující umělci jsou členy skupiny Tvrdohlaví. Stefan Milkov umístil na trávník vedle zámku svého Muže s diskem. Ten je jakýmsi novodobým Diskobolem, který ovšem zároveň připomíná naší závislost na počítačové technice. Michal Gabriel zde poprvé vystavil svůj bronzový pomník Sigmunda Freuda.

Jako upomínka na ušlechtilé šternberské koně doplňuje celou expozici volná asambláž Michaela Gabriela s názvem Jezdec, která je umístěna v konírně zámku. Jedná se o další z jeho experimentálních plastik vytvořených z laminátu a přírodních artefaktů (skořápek).

Trojský zámek

červen – říjen 2011
út – ne 10.00 – 18.00 s výjimkou pátku (zahrady do 19.00)
ghmp.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obří žlutá chobotnice a obrněné slepice ovládly Zámek Troja