Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zámek v Hrádku u Sušice otevírá své brány!

Hana Chytrá

Hana Chytrá

27. 7. 2010

Rozlehlý areál zámku v Hrádku u Sušice byl od konce června po rozsáhlé obnově zpřístupněn veřejnosti. Plzeňský kraj tak získal nejen novou ubytovací kapacitu pro turisty, ale také multifunkční kulturní centrum a malé regionální muzeum. Významná památka obnovená mimo jiné z peněz evropských fondů, tak díky investorovi, obohatí oblast Pošumaví o nový turistický cíl.  A navíc, investor zachránil i cenné historické hodnoty objektu!

FOTO: Zrekonstruovaný Zámek v Hrádku u Sušice

Zrekonstruovaný Zámek v Hrádku u Sušice, Zdroj: OÚ Hrádek

Zámek bude sloužit hned několika účelům. V části zámku budou klasické turistické prohlídky, část bude sloužit jako hotel (provozovatel zámku zvolil ladění do stylu, který odpovídá době Ludvíka XV.) a přilehlé prostory, včetně parku budou mít víceúčelový charakter. Celý areál poté bude plnit úlohu multifunkčního centra, v nabídce bude konání svateb, divadelních představení či firemních akcí. Cílem celkové rekonstrukce bylo možná co nejvíce zachovat původní dispozice zámků, včetně jeho neopakovatelné atmosféry. Investor musel postupovat dle přísných stanov památkové péče, a i přesto se mu povedla opravdu zdařilá rekonstrukce jak fasády, tak vnitřních zámeckých prostor.

Určitě všechny nesmírně překvapila průzkumy objevená renesanční malovaná erbovní galerie rodu Račínů z Račína v průjezdu části tzv. starého zámku, kteří na zámku sídlili koncem 16. století.  Velmi půvabné jsou i chinoiserie, nástěnné malby s orientálními motivy, datované k přelomu 18. a 19. století, jimiž byly opatřeny stěny zámecké komnaty v 1. patře hlavní zámecké budovy“, uvedla ředitelka plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Mgr. Ludmila Drncová.

FOTO: Kaple sv. Valburgy na nádvoří zámku

Kaple sv. Valburgy na nádvoří zámku, Zdroj: OÚ Hrádek

Za zmínku určitě stojí zrestaurovaný renesanční krb, který svým zdobením doslova vyráží dech. Na nádvoří zámku zase určitě zaujme kaple sv. Valburgy. Tuto barokní kapli nechal postavit při nádvoří zámku pan Bedřich Desfours roku 1775. Zasvěcením chtěl překrýt místní kult pohanské víly Odolenky, jejíž mohyla na úpatí blízkého vrchu Svatoboru byla zdobena vděčnými venkovany z okolí ještě i v průběhu 18. století. „Světici Valburgu si hrabě vybral proto, že byla rovněž považována za léčitelku, podobně jako dávná Odolenka“, vysvětluje Mgr. Tomáš Teska, majitel restaurátorské firmy.

Součástí prohlídky je také regionální expozice věnovaná páteru Vojtěchu Hlinkovi, který koncem 19. století působil jako vychovatel v rodině tehdejšího majitele hrádeckého zámku, hraběte Sturmfedera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek v Hrádku u Sušice otevírá své brány!