Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zámek Konopiště otevírá své brány. Sezóna začíná!

Eva Chytková

Eva Chytková

7. 4. 2011

Jeden z nejznámějších zámků Česka i nadále okouzluje velké počty turistů. Proč? Poloha, architektura, interiér, historie. Ale co má společného se sarajevským atentátem z roku 1914?

FOTO: Zámek Konopiště s věží

Zámek Konopiště s věží, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Zámek Konopiště se nachází u města Benešov pouhých 40 kilometrů od města Prahy. Zámek si i přes mnohé přestavby zachovává z části podoby rané gotiky, pozdní gotiky, renesance, baroka a rokoka, jež dominuje právě jeho interiéru. Avšak převažující novogotickou podobu mu vdechla přestavba posledního rodu na Konopišti.

Historie zámku

Jako tehdejší hrad jej v roce 1294 založil pražský biskup Tobiáš z Benešova. Nechal se inspirovat francouzským stylem válcových věží a padacích mostů. Od 14. století ho necelých 300 let vlastnili Šternberkové. Během dalších let býval majetkem několika rodů. Až nakonec Konopiště koupil od Lobkoviců v roce 1887 dědic trůnu František Ferdinand d´Este.

Zámek nabízí ke zhlédnutí celkem tři prohlídkové okruhy. Součástí prvního jsou historické salony a místnosti s loveckými trofejemi, zatímco druhý okruh vás provede nejstarší částí zámku, kterou reprezentuje především lovecká chodba, kaple a zbrojnice.

Třetí a zároveň největší okruh je zaměřen na nejslavnější osobnost tohoto zámku, a to již zmíněného Františka Ferdinanda. Návštěvníci nahlédnou do jeho soukromých pokojů a prohlídnou si také zámeckou věž. Mimo tyto základní okruhy je možnost prohlídky Muzea sv. Jiří, střelnice či skleníků.

Konopiště a sarajevský atentát

A co má Konopiště společného se Sarajevem? František Ferdinand d´Este byl dědicem rakouského císařského trůnu a na zámku pobýval se svou ženou a dětmi. Často se v tamních lesích věnoval lovu, proto se na zámku setkáváme s trofejemi téměř na každém kroku.

Františka Ferdinanda však neproslavily jeho lovy, ale proslavil ho atentát, který byl na něj a jeho ženu spáchán v Sarajevu 28. června 1914 a stal se jedním z hlavních podnětů vyhlášení první světové války.

Otevírací doba zámku od 1. dubna do 17. listopadu (denně mimo pondělí):

duben a květen: od 10:00 do 12:00, od 13:00 do 16:00

červen až srpen: od 10:00 do 12:00, od 13:00 do 17:00

září: od 10:00 do 12:00, od 13:00 do 16:00

říjen a listopad: od 10:00 do 12:00, od 13:00 do 15:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Konopiště otevírá své brány. Sezóna začíná!