Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Zákon nařizuje ženám nechráněný styk s mužem jako důkaz neplodnosti. Lesby si stěžují

ČTK

ČTK

15. 8. 2016

Čtyři americké lesby zažalovaly stát New Jersey za diskriminaci, které se podle nich dopouští tím, že nutí ženy k nechráněnému styku s mužem, aby prokázaly svou neplodnost s nárokem na úhradu léčby z nemocenského pojištění. Žaloba, první svého druhu v USA, je podle agentury Reuters dalším projevem debaty o právech sexuálních menšin v zemi.

Žaloba se odvolává na případ, kdy dvě lesbické ženy musely uhradit ze svých prostředků 25.000 dolarů (600.000 korun) za pět měsíců léčby, protože pojišťovna péči odmítla platit. Zákon státu New Jersey definuje neplodnost jako stav, kdy žena nemůže počít po nejméně ročním nechráněném pohlavním styku. Taková právní definice neplodnosti se podle obhájců lesbických žen musí změnit, zákon je podle nich neústavní.

„Kauza pramení z frustrace homosexuálních párů, vyvolané faktem, že zákon a pravidla nemocenského pojištění nadále počítají s tím, že rodiči mohou být jen heterosexuální partneři,“ uvedla Susan Sommerová, mluvčí newyorské skupiny ochránců práv homosexuálů Lambda Legal.

New Jersey je jeden z patnácti amerických států, v nichž zákon ukládá nemocenským pokladnám hradit léčbu neplodnosti. Z nich jen Kalifornie a Maryland změnily zákon tak, aby se mohl vztahovat i na lesbické páry.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zákon nařizuje ženám nechráněný styk s mužem jako důkaz neplodnosti. Lesby si stěžují