Menu
TOPZINE.cz
Věda

Základní pojmy při výběru vysavače, vyznáte se?

Rozhodli jste se do výběru vysavače pro vaši domácnost skočit rovnými nohami? Jste ale překvapeni některými pojmy, jako je výkon, příkon vysavače, spotřeba, sací výkon, hlučnost a tak dále? V tom případě jste tady správně. Základní pojmy vám objasníme a maličko vás výběrem kvalitního vysavače provedeme. Také si něco řekneme o jednotlivých typech vysavačů.

VÝKON VYSAVAČE

Výkon vysavače se rovná výkonu jeho motoru, automaticky se však nerovná účinnosti vysávání. Sací výkon vysavače hodně závisí na konstrukci.

PŘÍKON VYSAVAČE

Příkon vysavače je uváděn ve wattech a informuje nás o tom, kolik energie vysavač při používání odebírá ze sítě. Příkon vysavače musí splňovat normu Evropské unie. Od září roku 2014 nesmí žádný vysavač mít větší příkon, než 1600 W. Vysavače navíc musí obsahovat energetický štítek. Hlavním důvodem této úpravy je snaha snížit produkci CO2.

SACÍ VÝKON VYSAVAČE

I přesto, že informace o sacím výkonu mnohdy není u vysavačů uváděná, jedná se o velmi důležitý údaj. Sací síla vysavače závisí na příkonu spotřebiče a odporu filtrů. Je uváděn ve wattech a u výkonnějších vysavačů se pohybuje od 350-475 wattů. Vyjadřuje podtlak a rychlost vzduchu ve vysavači. Hlavním důvodem, proč sací výkon není u výrobků udáván je ten, že neexistuje jednotné měření sacího výkonu. Většinou se ale jedná o 20-35% hodnoty příkonu. S výběrem vysavače s nejlepším sacím výkonem vám může pomoct nezávislý test kvalitních vysavačů.

SPOTŘEBA

Spotřebu vašeho vysavače spolehlivě zjistíte už z energetického štítku, kde najdete i další potřebné parametry. Uvádí se roční spotřeba v jednotce kWh/annum.

ENERGETICKÝ ŠTÍTEK VYSAVAČE

Na energetickém štítku najdete důležité informace o vysavači – spotřebu, hlučnost, efektivitu.

HLUČNOST

Pokud patříte k těm, kterým monotónní zvuk vysavače leze na nervy, nezbývá vám nic jiného, než buď nevysávat, nebo si pořídit vysavač co nejtišší. Hlučnost vysavače se uvádí v decibelech (dB). Hodnoty u vysavačů se pohybují mezi 60-85dB. Zatímco hodnoty kolem 60 decibelů jsou velmi příjemné (k tišším vysavačům patří vysavače tyčové nebo robotické), hluk až 85dB vyvíjejí vysavače průmyslové. Taková hodnota se rovná hluku rušné ulice.

FILTRY DO VYSAVAČE

U vysavače ani tak nezáleží na počtu jeho filtrů, jako na jejich kvalitě. Mnohem důležitější je pak řádné utěsnění konstrukce vysavače, čímž se předchází vracení nečistot zpátky do ovzduší. Velmi účinné jsou vodní filtry. K nejoblíbenějším pak patří HEPA filtry, jimiž je vybavena většina moderních vysavačů. Hepa filtry jsou rozděleny do několika skupin, z nich nejúčinnější 17. skupina dokáže pochytit téměř 100% nečistot.

NAPÁJENÍ

Vybrat si můžete vysavač napájený kabelem v zásuvce. V tomto případě si můžete vybrat i délku kabelu, která se pohybuje od 6-15 m. Zvolit však můžete i vysavač s akumulátorem, který vám umožní vysávat několik hodin, aniž byste zakopávali o šňůru. Tyto vysavače bohužel patří k méně výkonným a mají omezenou dobu fungování, pak je potřeba je znovu nabít.

TYPY SÁNÍ

Vysavačů existují tři druhy sání – mokré, suché a kombinované.

TYPY VYSAVAČŮ

Na trhu existuje celá řada vysavačů – klasické, tyčové, ruční, robotické nebo průmyslové. Dále můžete vysavače rozdělit na sáčkové a bezsáčkové, akumulátorové a vysavače na nabíjení kabelem.

HMOTNOST VYSAVAČE

Tento údaj by měl zajímat především ty, kteří budou s vysavačem nejčastěji uklízet. Velké průmyslové vysavače váží až 12 kilo a to se opravdu pronese. Čím lehčí vysavač, tím lépe. Ovšem ne na úkor efektivity vysavače.

Ještě váháte? I vy si můžete vybírat nejlepší vysavače v recenzi, na doporučení kamarádů či podle doporučení prodejce. Pamatujte, že čím lepší vysavač budete mít, tím pohodlněji se vám bude uklízet.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Základní pojmy při výběru vysavače, vyznáte se?