×
TOPZINE.cz

Zákeřnost provází Proroctví sester od Michelle Zinkové

Proroctví sester Michelle Zinková perex (obálka knihy)Životní úděl byl dvěma sestrám dán do vínku už od narození, ani jedna o něm však tehdy nevěděla. Touha získat život podle vlastních představ je zcela pochopitelná a i zdánlivě bezvýchodná situace skýtá malou naději. Problém nastává ve chvíli, kdy každá dívka zatouží po něčem jiném.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Den smutku. I tak by se dal označit den, kdy bylo nalezeno tělo otce tří dětí v Temném pokoji, na místě, kde kdysi zemřela i jejich matka. Smutná událost postihne nejen dvojčata Liu a Alici, ale také mladšího bratra upoutaného na kolečkové křeslo. Po pohřbu otce se o sirotky začíná starat jejich teta. Lia propadá beznaději a nedokáže pochopit, proč se Alice otcovou smrtí příliš netrápí. Do toho se přidávají podivné sny o létání, přistižení Alice sedící v kruhu utvořeném ze svíček a nalezení staré knihy napsané v latině.

Syn knihovníka James přinese Lii překlad dávného proroctví, v němž dvě sestry sehrají rozhodující úlohu v bitvě o zachování či zničení lidstva. Na zemi se totiž už celá staletí shromažďují duše a čekají na příchod svého vládce, který je povede do apokalyptického boje. Která ze sester je Strážkyně a která Brána, umožňující příchod pána zkázy?

První část trilogie Michelle Zinkové začíná slibně, těžký životní osud potkal obě sestry současně, ale každá se s tím vyrovnává po svém. Postupem času se odkrývají informace sahající až do dávné historie. Matka dvojčatům totiž nedala jenom život, ale zanechala jim i rodinné dědictví, které nelze odmítnout. Události, které od smrti otce dvojčat nastanou, stále více upoutávají čtenářovu pozornost k příběhu.

Děj životního rodinného souboje o záchranu, nebo naopak zničení celého lidstva se neodehrává v čase, na jaký jsme zvyklí, ale v Americe devatenáctého století, kdy se musely striktně dodržovat předem dané společenské zásady. Je to příjemná změna a možnost odpočinout si od nové doby a technických vynálezů.

Proroctví sester Michelle Zinková (obálka knihy)

Viktoriánský způsob myšlení a puritánská morálka Liu a Alici příliš netrápí, takže při hledání odpovědí mnohdy společenská pravidla překročí. I když se příběh odehrává před delší dobou, na jazyce užívaném v Proroctví sester to není znát a kniha je srozumitelná. Na druhou stranu se však ve vyprávění objevuje spiritismus, který byl v dané době nepřijatelný. Možnost sledovat něco nadpřirozeného ozvláštňuje celý příběh a mnohdy vytváří téměř hororové prostředí, zejména když zlo začne pronásledovat jedno z dvojčat.

Identická dvojčata, nebo ne?

Ačkoli se jedná o první díl, není nouze o dějové zvraty vznikající v prolínajícím se životním údělu obou sester. Ze začátku se zdá všechno skvělé, ale po smrti otce se idylické rodinné prostředí a sourozenecké vztahy rapidně změní a následuje nelítostný souboj o získání nepostradatelných informací.

Americká spisovatelka Michelle Zinková si dokázala mistrně pohrát s psychologickými profily obou dvojčat. S odhalováním dalších souvislostí týkajících se dědictví se mění i obě sestry. Najednou jsou každá úplně jiná a nemohly by se lišit více. Přesto se nedá říct, že by jejich chování bylo lehce zaškatulkované, protože v některých chvílích dokážou překvapit a ustoupit ze svých nově nabytých rolí.

Je jen škoda, že některé události nejsou rozpracovány do větších detailů, kniha by pak mohla být mnohem přitažlivější a napínavější. Důležité okamžiky, v nichž obě sestry bojují za své vlastní cíle a jejich uskutečnění, skýtají mnohem více prostoru, než který se jim nabízí. Tento nevyužitý potenciál následovně neutváří ono děsivé prostředí, jaké čtenáři oceňují.

Příběh o dvou odlišných dvojčatech zaujme především dospívající čtenářky, protože kniha se dotýká všech ožehavých témat: školy, první lásky nebo touhy dopátrat se vlastního životního osudu.

Název originálu: Prophecy of The Sisters
Český název: Proroctví sester
Autor: Michelle Zinková
Překlad: Hana Březáková
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 132 x 207 mm
Vydal: Knižní klub, 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..