Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zajděte se podívat na Pražský hrad na výstavu slavného relikviáře sv. Maura

Redakce

Redakce

30. 11. 2010

Ve Vladislavském sále Pražského hradu je k vidění od 24. listopadu vzácný středověký relikviář sv. Maura. Ten sem byl zapůjčen ze Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou. Výstava ve Vladislavském sále potrvá až do 27. února.

Relikviář sv. Maura na Pražském hradě

Relikviář sv. Maura na Pražském hradě, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Relikviář sv. Maura je nejslavnějším románským relikviářem na území České republiky. Mimo to je jediným takto velkým relikviářem tzv. domečkového typu pocházející ze 13. století. Relikviář je vyrobený z pozlaceného stříbra, pozlacené mědi a je ozdoben téměř dvěma sty drahých kamenů.

Relikviář sv. Maura na Pražském hradě

Boční pohled na relikviář sv. Maura, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Tuto vzácnou památku si můžete prohlédnout v těsné blízkosti kopií českých korunovačních klenotů ve Vladislavském sále, a máte tak možnost vidět dvě nejvýznamnější zlatnická díla na území České republiky pohromadě.

Výstavou relikviáře sv. Maura na Pražském hradě vyvrcholí oslavy 25. výročí od jeho nalezení na hradě Bečov nad Teplou v západních Čechách. Tehdy jej zničený 5. listopadu 1985 nalezli za dramatických okolností kriminalisté pod podlahou hradu.

Výstava na Pražském hradě

Na Pražském hradě se relikviář objevuje po 10 letech, nyní však jako celek. V roce 2000 a 2001 zde byl vystaven při jeho procesu restaurování. Nynější výstavu trvající do konce února, otevřenou denně od 9 do 16 hodin, zaštiťuje manželka prezidenta České republiky Livia Klausová.

Vstupné pro osobu činí 150 korun, můžete však také využít nabídky rodinného vstupného za 300 korun (2 dospělí a až 4 děti). Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Bečov nad Teplou

Model hradu a zámku Bečov nad Teplou, kde byl relikviář nalezen, je součástí výstavy na Pražském hradě. Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zajděte se podívat na Pražský hrad na výstavu slavného relikviáře sv. Maura