Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Zahradní bazén – soukromé koupaliště jen kousek od domu

S příchodem teplého počasí začínáme přemýšlet nad tím, co budeme ve volných chvílích dělat. V parných letních dnech je nejlepší volbou koupání a relaxace v zahradním bazénu. Pokud plánujete jeho pořízení, měli byste si pár věcí rozmyslet.

Dnes si můžete vybírat z mnoha bazénů, které se od sebe liší rozměry, tvarem, způsobem instalace a cenou. Nabídky jsou pestré, ale ne všechny vám mohou padnout do noty. Konečné slovo bude mít totiž velikost prostoru, který vám zahrada nabízí.

Jak velký bazén vybrat

Samotný výběr bazénu není zase tak složitý, protože každý má svou představu a nároky. Je dobré, položit si otázku, kolik lidí ho bude využívat. Rodina s malými dětmi a lidé milující aktivní způsob života se určitě nespokojí s modelem menších rozměrů. K plavání jsou jistě výhodnější zapuštěné oválné a obdélníkové plastové bazény s hloubkou 1, 5 m. Pokud máte malé dětičky, postačí kulaté produkty s hloubkou 1, 2 m. Na druhou stranu je pravda, že méně vody se rychleji ohřeje a ušetříte tak peníze za energie a písková filtrace nemusí stále spínat. Nicméně byste měli myslet dopředu, protože bazén je investice do budoucnosti. Nejedná se tedy o krátkodobou záležitost. Větší zahradní bazén sice něco stojí, ale nabízí komfort, o kterém se vám ani nesnilo.

Kam s ním?

V parných dnech se v soukromém koupališti příjemně zchladíte a horko nebude tak nesnesitelné. To však neznamená, že by měl být zahradní bazén umístěný někde ve stínu. Ba právě naopak, protože voda v něm se musí nějak ohřát. Pokud vám to prostory dovolí, vyberte místečko na přímém slunci. Jeho žár lze popřípadě zmírnit slunečníkem či jiným stíněním. I když na vás bude svítit sluníčko, ve vlažné vodě vám bude tak akorát. Bazén nesmí stát ani přímo pod stromy, to byste se stali jeho otrokem. Umístit si ho na druhou stranu zahrady není rovněž rozumné, ideální je prostor blízko domku.

Zastřešení je základ

Pokud si myslíte, že vám bude stačit klasická bazénová plachta, jste na omylu. Časem se přesvědčíte o jejích nedostatcích. Do bazénu padají neustále nečistoty, pyl, létající hmyz anebo listí. O křišťálově čistou vodu se postará nejen bazénová chemie a pravidelná údržba, ale také efektivní zastřešení. Speciální zastřešení vám rovněž prodlouží koupací sezónu, a to je hlavní důvod rozhoupat se k jeho pořízení.

Jedině zapuštěný bazén

Nafukovací bazénky a různé náhražky vás nadlouho neuspokojí. Z nich budou mít radost akorát tak děti, ale vy ne! Nemluvě o tom, že se při jejich údržbě doslova sedřete z kůže. Ideální variantou je komfortní zapuštěný model, poslouží i k plavání a vejde se do něj mnoho lidí. Zapuštěné plastové bazény se pyšní dlouhou životností a jsou opatřeny kvalitní filtrací a nutným příslušenstvím. Montáž plastových bazénů je rychlá a snadná. Samozřejmostí je správná příprava místa k jeho umístění. Klíčem k úspěchu je vyrovnaný terén bez ostrých předmětů a nesrovnalostí.

Bez filtrace to nepůjde

Nikdo se nechce koupat ve špinavé a znečištěné vodě, která obsahuje nežádoucí prvky. Sluníčko je v létě příjemné, ale pro vodu až tak ne. Společně s potem a okolními nečistotami tvoří ideální podmínky pro vznik bakterií a sinic. Jen pravidelná údržba dokáže udržet vodu v bazénu stále čistou. Vhodně vybraná filtrace vám ušetří námahu při čištění bazénu. Můžete zvolit variantu kartušovou či pískovou. Obě mají něco do sebe. Kartušový model je jako stvořený pro menší bazény, zato písková filtrace si poradí s vyčištěním většího objemu vody. I když se vám zdá voda v bazénu čistá, měli byste filtraci aspoň několikrát denně pustit. Zdání klame! Samozřejmostí je správný výběr čerpadla a solárního ohřevu. Pokud si s problematickou nevíte rady, oslovte odborníky, protože v tomto ohledu lidé stále chybují.

Na koho se obrátit?

Zahradní bazény si můžete pořídit doslova na každém rohu, nicméně byste neměli jejich koupi uspěchat. Inspirujte se na internetových stránkách osvědčeného výrobce a prodejce bazeny-vyroba.cz. Určitě se vám zalíbí bazény akce s velikonoční dopravou zdarma a dalšími výhodami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zahradní bazén – soukromé koupaliště jen kousek od domu