Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zahoďte Babičku, přichází komiks Dědečkové!

Redakce

Redakce

24. 3. 2011

Prarodiče v očích dětí vždy nesou jakési neodolatelné kouzlo. Dýchá z nich tajemno, historie a moudrost. I když se zdá, že jako nosné téma komiksu je to přece jen poněkud málo, Pavel Čech z dědečkovské aury dokázal vytvořit knihu, která mluví i beze slov.

Ilustrace na obálce komiksu Dědečkové, autor: Pavel Čech

Komiks s názvem Dědečkové vychází z předpokladu, že snad každý má s tímto slovem spojeného právě toho svého prošedivělého muže, který vypráví dobrodružné příběhy a na všechno zná odpověď. Kniha zaujme na první pohled působivě vyvedenou obálkou, jež sama o sobě hodně napoví o obsahu skrytém pod deskami.

Kniha Dědečkové se skládá z devíti krátkých příběhů, v nichž hlavního hrdinu vždy ztvárňuje, světe div se, dědeček. Pavel Čech z komiksu vykázal slova a udělal dobře, jelikož výtvarná stránka vyprávění zkrátka bere dech. Jen málokdy zabere důkladné prohlížení každého milimetru kresby tolik času jako právě u Dědečků. Komiksová okénka podle ruky, upatlané okraje a nekonečné přetahy. To vše dokáže vrátit čas a donutit čtenáře, aby ilustrace studoval se stejnou důkladností, jakou věnoval kdysi pohádkovým knížkám.

I když z příběhů dýchá hlavně klid a pohoda, nedá se jednotlivým obrazům upřít až překvapivá dynamičnost. I beze slov dokážou stvořit jednolitý příběh, přiblížit děj a udržet čtenářovu pozornost tak dokonale, že si sám později nedokáže vybavit, jak vlastně autor dokázal docílit iluze přibližujícího se vojska, vášnivého rozhovoru mezi policisty a rozzuřeným civilistou nebo srdečního infarktu na ulici. Ano, to vše je opravdu možné nakreslit velice živě.

Pavel Čech má v malíčku nejen pohádkovou kresbu, ale i výstavbu příběhu, zápletku a překvapivý konec. Ne ve všech příbězích ji však uplatňuje. Hlavním společným znakem je napětí, které občas ani nevede k rozuzlení příběhu, zanechává však hodně hlubokou stopu v paměti čtenáře.

Komiks Dědečkové představuje knihu téměř pro každého, dospělé dostane na svou stranu skrze atmosféru, dobové narážky (židovská hvězda na kabátě hlavního hrdiny) a nabídne jim alespoň chvilkový únik do zapomenutých světů. Děti osloví hravost, se kterou se autor chopil nosného tématu a navíc i absence jakéhokoli textu. Ostatně to, že Dědečkové vznikli hlavně jako vzpomínka na všechny dědečky světa, přiznává už přebal nezapomenutelného komiksu. A přesně to se knize také povedlo.

Název: Dědečkové
Scénář a kresba: Pavel Čech
Počet stran: 68
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zahoďte Babičku, přichází komiks Dědečkové!