Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Zahalte se do hedvábí

Petra Červená

Petra Červená

10. 10. 2009

Ivana FollováIvana Follová nemá mezi našimi českými oděvními výtvarnicemi konkurenci ve vytváření vlastnoručně barveného a vzorovaného hedvábí. S uměleckou značkou if… patří již mnoho let ke stálicím v oděvním průmyslu a cestu si k ní nachází zákaznice toužící po kreativitě, nevšednosti, barevnosti a pohodlnosti.

Follová.

Zdroj: archiv Ivany Follové

Svůj první ateliér otevřela už začátkem 80. let. Spolu s ním se zrodila značka if… a experimenty s hedvábím. Nejprve se návrhářka snažila pracovat s běžně dostupnými materiály, ale v době normalizace se kvalitní látky na trhu prakticky neobjevovaly. Ze „spřáteleného“ Vietnamu se k nám začalo dovážet hedvábí a Ivana Follová tím zahájila objevování nejrůzněji použitelných technik. Nejprve začala s barvením, protože hedvábí bylo k dostání jen přírodní nebo bílé. Postupně se po mnoha letech vypracovala k vlastní technologii. Vzory na šatech vznikají mícháním různých postupů, pracuje se štětcem, používá sůl na hedvábí, každý vzor vzniká jinak za sucha, za mokra, za horka i za studena a všechny tyto metody Ivana Follová hojně využívá. Není divu, že ani po sametové revoluci návrhářku zájem o hedvábí neopustil. Hedvábí je pro své jedinečné vlastnosti v módě nezastupitelné a to už po mnoho století. V létě chladí, v zimě hřeje a při prvním setkání máte pocit, že se dotýkáte jemné pavučiny, která se vám co nevidět rozpadne v dlaních jako sněhová vločka.

ivana1

Zdroj: archiv Ivany Follové

V 80. letech pořádala oděvní výtvarnice a galeristka Ivana Follová ve svém podkrovním ateliéru dvakrát do roka módní přehlídky a prodejní výstavy předních českých návrhářů a výtvarníků (např. Z. Křížek, N. Smetanová, L. Rochová atd.). Po revoluci až do roku 1997 v prodejních výstavách a přehlídkách pokračovala dále, jen se změnilo místo konání na hotel Thermal u příležitosti Karlovarského filmového festivalu. Za zmínku jistě stojí i zahraniční expozice, a to v roce 1991 veletrh avantgardní módy OUTFIT v Mnichově, o rok později výstava Spitzen aus Prag tamtéž a autorská výstava v anglickém Leedsu. V roce 1994 se jako jediná výtvarnice z České republiky účastnila veletrhu PRÉT A PORTER v Paříži.

graffiti1

Zdroj: archiv Ivany Follové

V současné době provozuje Ivana Follová dvě galerie. Art & Fashion Gallery otevřela v roce 1998 v unikátních prostorách pražského Ungeltu, kde se pravidelně konají módní přehlídky, výstavy i jiné kulturní akce. O šest let později vzniká další prodejní galerie, tentokrát ve Vodičkově ulici v centru Prahy a je jakýmsi protipólem ke galerii v Ungeltu, kde je interiér přizpůsoben tamějšímu starobylému prostoru, naproti tomu design galerie ve Vodičkově ulici je mladistvý a moderní. Ivana Follová zde nabízí především vlastní modely, ale je možné zakoupit také šperky, kabelky a jiné doplňky od dalších českých výtvarníků. Zajímavá je spolupráce s nadanou výtvarnicí Radanou Jarabáčkovou, se kterou pro své modely využívá velkoformátové fotografie přenesené digitální technologií na látku.

kolekce-20061

Zdroj: archiv Ivany Follové

V tvorbě návrhářky nechybí společenské oděvy, svatební šaty, moderní městská móda či kostýmy pro denní nošení. Pro náročnější klientelu nabízí Ivana Follová individuální servis, tedy návrhy a zhotovení modelů na míru i oděvní poradenství. Každá autorská přehlídka má pár společných aspektů, byť se to na první pohled nemusí zdát, kolekce jsou věnovány jinému tématu, inspirace je vždy rozdílná, všechny je však spojuje kreativita střihů a viditelná hravost s barvami i materiály. Neustále se měnící módní trendy diktují vyklidit šatníky a vyplnit prázdná místa novými „in“ modely. Proč se ale podřizovat? Nepatříte-li k prototypům Paris Hilton nebo naopak nevýrazné šedi pouliční módy, volte takové oděvy, které není třeba likvidovat sezónně, a přesto v nich nebudete působit jako šedé myši, popřípadě nebudete potkávat na každém kroku. Hledáte-li něco, cosi neokoukaného, kvalitního, inspirujte se na www.ivanafollova.cz

ivana-follova1

Zdroj: archiv Ivany Follové

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zahalte se do hedvábí