Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Záhada Stonehenge nedá mnohým badatelům dodnes spát

Samcová Jana

Samcová Jana

17. 9. 2010

FOTO: StonehengeKdo by je neznal. Gigantické neolitické kameny ve tvaru kruhu, které jsou noční můrou i nesplněným snem nejednoho badatele. Stonehenge. Jak bylo postaveno a kým? Jakému sloužilo účelu? Mělo nějakou souvislost s existencí lidstva? Přestože Stonehenge stojí už více než 5000 let, žádná z otázek není dosud uspokojivě zodpovězena.

FOTO: Stonehenge

Stonehenge, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Možná právě onen nevyřešený původ a tajemná mystika tohoto místa činí ze Stonehenge jednu z nejnavštěvovanějších památek v jižní Anglii. Samotný monument se vypíná na Salisburské pláni v hrabství Wiltshire a vede kolem něj vyšlapaná cestička pro turisty. Průchod mezi kameny je přísně zakázán právě z důvodů návštěvnické neukázněnosti. I obdivování z dáli však v sobě skrývá neopakovatelné kouzlo. Při pohledu na kamenné kvádry člověk touží poodhalit roušku tajemství a odkrýt alespoň jednu záhadnou otázku.

Co to vlastně je Stonehenge?

Stonehenge je v podstatě velký kruh o průměru zhruba 33 metrů tvořený z pískovcových kamenů. Z původních třiceti kusů se jich dodnes dochovalo pouze sedmnáct. Jsou zastřešeny masivními překlady, které v dřívějších dobách tvořily ucelený kruh. Uvnitř vnějšího kruhu se nachází i kruh vnitřní, který je tvořen modrými kameny z magmatické horniny doleritu. Uprostřed celé stavby se pak nachází centrální oltářní kámen.

Stáří Stonehenge nelze určit zcela jednoznačně. Přestavby a úpravy zde probíhaly takřka nepřetržitě a rozmezí utváření tohoto projektu se odhaduje mezi lety 3100 až 1600 př. n. l. Jak a kdo Stonehenge postavil, je opět opředeno tajemstvím. Někdo se přiklání k obrům, jiný vkládá svou důvěru v druidy, další dokonce věří na UFO.

FOTO: Stonehenge

Stonehenge, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Ať Stonehenge postavil kdokoli, nelze mu upřít mimořádnou sílu a architektonickou zručnost. Každý z kamenných kvádrů totiž váží hned několik tun, takže manipulace s nimi musela být zvláště v neolitu (mladší době kamenné) dosti náročnou. Notabene, když kameny pocházely z 385 km vzdáleného pobřeží Walesu.

Obří kalendář, rituální pohřebiště nebo místo, které léčí?

Nejpopulárnější teorie o přepravě balvanů je ta o saních a lodní trase, přestože byl tento způsob dopravy mnohokrát zpochybněn při experimentech. Toto magické místo je kromě přepravy kamenů zavaleno tíhou mnoha legend a dodnes se rovněž s určitostí neví, k jakému účelu Stonehenge sloužilo.

Dohady, proč bylo Stonehenge vlastně postaveno, neberou konce. Vyrovnání vnitřních kamenů směrem k východu dávalo naději, že by mohlo jít o svatyni k uctívání Slunce či o astronomickou observatoř nebo kalendář. Jiné hlasy se přiklání k názoru, že jde o poutní místo, kam se ubírali nemocní lidé podrobit léčivé síle. Četné vykopávky v okolí Stonehenge daly zatím nejuspokojivější, byť ne stoprocentně pravdivou teorii, že bylo toto místo užíváno jako pohřebiště.

FOTO: Stonehenge

Stonehenge, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Že jsou dohady skutečně protipólní, dokazuje mínění profesora porodnictví a gynekologie Anthony M. Perkse, který ve Stonehenge spatřuje ženské lůno a označuje jej za místo zrození a života. Ať už je pravda jakákoli, nelze této pamětihodnosti odpárat jistou magickou jiskru, což dokazuje i organizace UNESCO, která Stonehenge umístila na svůj seznam památek v roce 1986.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Záhada Stonehenge nedá mnohým badatelům dodnes spát