Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Zaha Hadid navrhla hypermoderní loď. Vypadá jako diamant

Redakce

Redakce

20. 11. 2012

Světoznámá architektka íránského původu, jejíž projekty rok co rok sbírají prestižní ocenění, navrhla loď, která bude k mání na začátku příštího roku, a to v pouhých dvanácti kusech!

FOTO: Zaha Hadid: Z-Boat

Zaha Hadid si může na konto připsat další povedenou práci – loď, navrženou pro soukromé účely. Zdroj: zaha-hadid.com

Podnět k návrhu podal spisovatel a obchodník s uměním Kenny Schachter, který si objednal loď pro své osobní účely. O její stavbu se postará francouzské firma Shoreteam.

Skupina architektů sdružených kolem autorky, Zaha Hadid Architects, prohlásila o člunu, který svými lesklými a nepravidelnými hranami připomíná drahý nerost, následující:

„Asymetrický design svým vzhledem evokuje sochu, zatímco prakticky nabízí více možností k sezení. V jistém smyslu je zmíněná loď stejně dobře uměleckým dílem jako sportovní auto ve sbírce Museum of Modern Art v New Yorku.

FOTO: Zaha Hadid: Z-Boat (2)

Člun svými lesklými, čistými plochami a hranami připomíná kámen.

Základní myšlenkou je uvažovat o plavidlech a vozidlech jako o vysoce individuálních vyjádřeních spojujících v sobě výtvarné umění, architekturu a design, která přitom poukazují na to, co je možné dokázat s použitím nejmodernějších prostředků, materiálů, softwaru a metod výroby.“

Není to ovšem poprvé, kdy Hadid se Schachterem spolupracuje. Ještě před Z-Boat pro něj vypracovala koncept tzv. Z-Car – dvousedadlového auta z uhlíkových vláken, které má pouze tři kola, aby zabíralo co nejméně místa na parkování, a je poháněno vodíkem, takže neprodukuje žádné emise. Z-Car se později dočkalo rozvinutější verze. Jeho mladší bratříček Z-Car II má o kolo a dvě sedadla navíc a jezdí na lithiovo-iontový pohon.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zaha Hadid navrhla hypermoderní loď. Vypadá jako diamant