Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Žádost o rozvod nebo partnerská poradna? Jak vyřešit partnerství v krizi?

Redakce

Redakce

1. 1. 2010

Partnerské problémyPartnerská krize. Dvě slova o dvou lidech. Partnerskou krizi zažije skoro každý pár, někdy i několikrát. Někdo v momentě krize opouští loď, jiní se snaží krizi překonat a vyřešit nakupené problémy společně. Někdy ale nevíme jak. Proč se tedy zdráháme využít pomoci odborníka? Kdy je čas obrátit se na odborníky z oblasti mezilidských vztahů?

Zdroj:khaosanroad.com

Zdroj:khaosanroad.com

Partnerské problémy můžeme rozdělit do dvou kategorií. Na náhlou partnerskou krizi a na dlouhodobou vztahovou nespokojenost. Do náhlé partnerské krize se může dostat každý pár, někdy i vícekrát. K nejčastějším náhlým partnerským krizím patří nevěra, její odhalení, odchod partnera ze společné domácnosti, náhlá krizová událost v rodině. Tyto náhlé krize mohou vést k rozchodu, na druhou stranu mohou také vztah ale posílit, prohloubit vzájemnou blízkost a porozumění. V tomto případě se doporučuje vyhledat odbornou pomoc tehdy, když se nám nedaří krizi řešit vlastními silami.

Dlouhodobá vztahová nespokojenost se projevuje nespokojeností ve vztahu, častými hádkami, problémy v komunikaci a v intimním životě a celkovým odcizením. Pokud dlouhodobá nespokojenost trvá opravdu dlouho, může vztah onemocnět a roste riziko většího odcizení, úniků do jiných vztahů až k ukončení vztahu nebo k rozvodu.

Čím dříve, tím lépe
Odborníci se shodují, že je lepší přijít do poradny co nejdříve. Tedy tehdy, když jsou partnerské problémy v počátku a šance na vyřešení problémů nebo k nalezení způsobu řešení problémů jsou největší. Náš současný přístup k návštěvě u odborníka na mezilidské vztahy ale odborníci přirovnávají k zubaři, kam jdeme také, až bolest od zubu je naprosto neúnosná. Z toho vyplývá, že se problémy snažíme řešit hlavně sami nebo s kamarády. Pokud ale problémy odkládáme, neřešíme a do poradny jdeme již v podstatě s rozhodnutím vztah nebo manželství ukončit, nemusí být návštěvy v poradně úspěšné.

Poprvé v poradně
Co od návštěv v poradně očekávat? Je důležité být otevřený a upřímný. Sdělit odbornému pracovníkovi, co se děje, co je důvodem problémů a proč hledáme pomoc. Úplně na začátku při vaší návštěvě by s vámi ve vybrané poradně měli zároveň probrat průběh návštěv, metodiku, frekvenci sezení a samozřejmě i cenu. V průběhu jednotlivých sezení vám odborný pracovník poradny poradí, jak správně v dané krizové situaci a při řešení partnerského problému postupovat. Pomůže vám nalézt příčiny vašich konfliktů a krize. Z toho doporučí způsob, jak správně pro vyřešení krize nebo problémů komunikovat.

Tipy pro rychlou pomoc
Pokud cítíte, že konzultace s odborníkem by byla prospěšná, ale přesto zatím nemáte dost odvahy nebo vás od návštěvy poradny odrazují jiné důvody, můžete na www.partnersky-test.cz zkusit partnerský test online. Zde je nejdříve nutné se zaregistrovat a uhradit poplatek. Test vám zabere 3,5 hodiny a do 14 dnů vám na vaše e-maily s partnerem přijde vyhodnocení. Je ale možné využít i telefonických konzultací s odborníkem, např. přes kontakt na www.psychoterapeut.cz. Po uhrazení poplatku vám bude formou SMS zprávy zaslán kontakt na terapeuta, se kterým problém budete moct probrat. Telefonická, e-mailová nebo jakákoli jiná varianta (online poradny) pro řešení partnerských problémů jsou jen ale podpůrným řešením, kdy vám odborný pracovník poradí, jak v dané situaci při řešení problému postupovat, jakým způsobem v krizových situacích s partnerem komunikovat. I přes tyto podpůrné varianty ale odborníci doporučují a upřednostňují přímý osobní kontakt.

Další kontakty, kam se můžete obrátit o pomoc
www.mpsv.cz/files/clanky/2663/adresar.pdf
www.amrp.cz/joomla/index.php

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žádost o rozvod nebo partnerská poradna? Jak vyřešit partnerství v krizi?