Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Žádejte svobodu pro barmského komika, píše kanadský PEN Klub

Redakce

Redakce

4. 12. 2010

FOTO: vězeníZarganar, jehož jméno se překládá jako pinzeta, je považován za nejpopulárnějšího komika a satirika v Barmě (Myanmaru). Je známý pro své dvojsmyslné protivládně zaměřené slovní hříčky. Státní orgány ho pro jeho politické názory a aktivity zadržely již nejméně čtyřikrát. Tento slavný barmský komik, herec a režisér je od roku 2008 stále ve vězení.

FOTO: vězení

Ilustrační foto, Zdroj: archiv Topzine.cz

Na počátku května 2008 cyklon Nargis zdevastoval rozsáhlé oblasti delty Irrawaddy. Více než 140 tisic lidí zemřelo a z milionu se staly bezdomovci. Když barmská vojenská vláda uzavřela hranice před zahraniční humanitární podporou začal Zarganar (49) organizovat skupinu zhruba 400 barmských dobrovolníků, kteří pomáhali v zasažených vesnicích, z nichž některým se nedostalo naprosto žádné oficiální pomoci. Zarganar organizoval a distribuoval pomoc od soukromých dárců, dokumentoval zasažené oblasti i úsilí dobrovolníků. Shromáždil rozsáhlou filmovou a fotografickou dokumentaci.

Pro dobrotu… znáte to

Státní orgány Zarganara zatkly měsíc poté, co veřejně kritizoval přístup vlády k humanitární krizi v zemi. Úřady zároveň zadrželi nejméně 21 dalších a to na základě nejasně formulovaného zákona, který omezuje elektronickou komunikaci. Policie konfiskovala Zarganarův počítač a kopie několika zakázaných filmů na DVD. Pravděpodobně si myslela, že je na nich dokumentace z Irrawaddy. Sebrala také tisíc dolarů určených pro oběti cyklonu.

Dne 21. listopadu byl Zarganar odsouzen k 59 letům vězení. Na základě odvolání mu byl dne 16. února 2009 Yangonským divizním soudem trest snížen o 24 let. Byl umístěn do Myitkyinského vězení Kachinského státu na severu Barmy. Velká vzdálenost komplikuje rodině návstěvy, dopravu jídla a potřebných léků. Zarganar není v dobrém zdravotním stavu. Stěžuje si na potíže se žaludkem, játry a na kožní problémy.

Na stránkách kanadského PEN Klubu navrhují, abyste napsali barmskému ministrovi zahraničních věcí a žádali Zarganarovo propuštění. Pokud chcete vědět víc, podívejte se na jejich webovky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žádejte svobodu pro barmského komika, píše kanadský PEN Klub