Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zack Snyder: Milovník komiksů, posiloven a Supermanových trenek

Redakce

Redakce

3. 5. 2011

!Profil režiséra!Watchmen, 300: Bitva u Thermopyl či Úsvit mrtvých. Právě těmito filmy se proslavil americký režisér, který odmalička toužil natáčet. Jeho poslední snímky se nestaly kasovními trháky, přístí rok se však má vrátit na vrchol s filmem Superman.

Obr: Zack Snyder

Režisér Zack Snyder představuje svůj film Sucker Punch, Zdroj: youtube.com

Zacku Snyderovi je v současnosti 45 let. Teprve ve 38 letech však natočil svůj celovečerní debut Úsvit mrtvých, který ho ihned vyšvihl do výšin Hollywoodu. Rozpočet filmu (26 milionů dolarů) se vrátil během premiérového víkendu a všichni mohli napjatě očekávat další Snyderův filmový počin.

Na debut si někdy musíte počkat

Snyder však nebyl v oblasti filmu úplným nováčkem. Studoval kvalitní uměleckou školu v Kalifornii (jeho spolužákem byl například Michael Bay) a také školu výtvarného umění v Londýně. Po studiích se věnoval natáčení televizních reklam. V této oblasti platil za vynikajícího režiséra. Mezi jeho nejlepší patří reklamy na Subaru WRX či pivo Budweisser.

Debut Úsvit mrtvých je remakem stejnojmenného hororu z roku 1978 od George A. Romera. Snyder velmi obratně dokázal vytěžit z jednoduchého příběhu o agresivních zombících útočících na supermarket velmi mnoho. Tísnivá atmosféra a rychlý dynamický děj způsobí, že nechutné zombíky cítíte přímo za svými zády.

Největší úspěch přichází. Tohle je Sparta!

Zack Snyder neholduje vymetání večírků a posedávání po hospodách. Raději chodí pravidelně cvičit do fitka (což podle jeho slov dělají v Hollywoodu skoro všichni kvůli své ješitnosti). Na své herce je velmi přísný a nutí je k přípravám, což bylo nejzřetelnější u filmu 300: Bitva u Thermopyl. Gerard Butler se nechal slyšet, že by již nikdy do takovéhoto projektu nešel za žádné peníze. Musel se totiž půl roku na svou roli Leonidase připravovat skutečně každý den, chodil na gymnastiku a stále jen cvičil.

Po jeho debutu se hodně spekulovalo, jakou látku zvolí pro svůj druhý film, aby překonal ten první. Zack sáhnul po své milované komiksové knize 300: Bitva u Thermopyl od Franka Millera. Velice věrně převedl obrazy z papíru komiksu do filmové podoby. Jeho nejsilnější zbraní byla dokonalá vizualita, která byla dosažena novou technologií. Snyder natočil celý film na digitálně vytvořeném pozadí. Skoro nazí herci natáčeli před modrým a zeleným plátnem na třech malých setech. Výsledek filmu, do kterého obsadil i vlastního syna (mladý Leonidas při prvním tréninku), byl ale více než působivý a přinesl autorovi velkou slávu.

Podle jeho slov je komiks jeho vášní už od malička. Zejména autor Frank Miller. V mládí se zamiloval do fantasy časopisu Heavy Metal, který byl plný násilí a sexu, tento časopis mu dokonce kupovala pravidelně jeho matka, která vůbec netušila, jaký obsah vlastně má.

V roce 2009 na sebe rovněž upozornil svou komiksovou adaptací knihy Watchmen. Autor komiksu Alan Moore prohlásil o Snyderových Watchmenech, že se „na ten zkurvený film v životě nepodívá“, už skoro tradičně nechal vymazat své jméno z titulků a veškeré zisky přenechal spoluautorovi Daveu Gibbonsovi. Snyder předvedl vizuálně strhující styl, stejně jako v případě 300, a  znovu potvrdil své režisérské kvality.

FOTO: Watchmen

Záběr z filmu Strážci – Watchmen, Zdroj: distributor filmu

V posledních dvou letech sice Snyder přišel se dvěma novými filmy – jednak animovaný film Legenda o sovích strážcích a také nejnovější film Sucker Punch. Oba filmy měly poměrně vysoké rozpočty, u diváků se ale nedočkaly takové přízně, jako tomu bylo v případě jeho předchozích filmů.

Očekávání roku 2012, nový Superman

Velké naděje se však vkládají především do očekávaného filmu, na kterém nyní pracuje. Film Superman, o který byl mezi režiséry velký zájem, má znovu dokázat, že Zack Snyder je možná jedním z nejlepších filmařů komiksových adaptací. Hlavní roli, tedy novodobého Supermana, si zahraje Henry Cavill, který je známý například ze seriálu Tudorovci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zack Snyder: Milovník komiksů, posiloven a Supermanových trenek