Menu
TOPZINE.cz
Sport

Začínáte rybařit? Podívejte se, jak vybrat nejvhodnější naviják

Komerční sdělení

Komerční sdělení

21. 12. 2021

Rybářský naviják je klíčovou součástí moderní rybolovné výbavy. Bez něj bychom totiž nemohli rychle zkracovat či naopak prodlužovat vlasec, nahazovat ani pohodlně vylovit chycenou rybu. Do jakých kategorií se navijáky dělí a jak vybrat ten nejlepší?

Druhy rybářských navijáků

Naviják je potřeba vybírat na základě techniky rybolovu a podle brzdy, kterou se chystáme používat. Pozice brzdy je u rybářských navijáků tím nejzásadnějším parametrem.

Navijáky s přední brzdou

Naviják s přední brzdou je vůbec nejvyužívanějším typem rybářských navijáků. Skládá se z méně dílů, díky čemuž se snižuje riziko poškození, a je vybaven maticí, která drží cívku a nastavuje brzdu. Umožňuje velmi přesné nastavení brzdného odporu a vzhledem k praktické pozici brzdy se hodí i do méně příznivých podmínek, které jsou typické například pro mořský rybolov.

Navijáky se zadní brzdou

Jedná se o typ navijáku s otočným prvkem na spodní straně. Brzdu je možné nastavit do několika pevných pozic, zároveň při manipulaci s ní nehrozí ztráta cívky, jelikož se cívka snímá pomocí tlačítka. Navijáky se zadní brzdou jsou k dispozici také v kombinaci s brzdou bojovou. Oblibu si získaly především mezi rybáři, kteří se věnují lovu dravých ryb.

Navijáky s bojovou brzdou

Navijáky s bojovou brzdou rybáři umožňují rychle střídat dvě předem nastavené polohy brzd, díky čemuž lze prakticky ihned reagovat na chování ryby pod vodou. Žádný jiný systém neumožňuje tak pohotové reakce, jako právě naviják s bojovou brzdou. Výhodou také je, že jej lze využít pro téměř každou rybolovnou techniku.

Navijáky s volnoběžnou brzdou

Jedná se o druh navijáku, jehož součástí jsou dvě brzdy. První slouží k mírnění výpadů ryby, druhý reguluje odbor, který rybář klade rybě při záběru. Manipulace s navijákem s volnoběžnou brzdou je snadná, při záběru stačí přehodit páčku. Výhodou je zde opět univerzálnost – naviják s volnoběžnou brzdou lze využít pro většinu technik rybolovu.

Multiplikátory

Multiplikátory jsou určené pro lov velkých ryb či pro mořský rybolov. Jsou vysoce odolné proti poškození, tudíž je lze bez obav využívat i v případě ne zrovna příznivých podmínek. S tím se však pojí i relativně vysoká cena, proto je nutné věnovat výběru multiplikátoru dostatek času. K dispozici je varianta pro praváky i leváky, některé modely jsou také vybavené počitadlem odmotaného vlasce.

Jak se vyznat ve velikostech navijáků?

Každý rybářský naviják je označen číslem, které udává jeho velikost. Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší číslo, tím větší naviják. Ideální velikost se odvíjí od techniky rybolovu (kaprařina, přívlač, feeder apod.).

Navijáky nejmenší velikosti se hodí především na plavanou, feeder a přívlač, na položenou je naopak lepší zvolit naviják o něco větší. Pro lov velkých a mořských ryb jsou určené výše zmíněné multiplikátory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začínáte rybařit? Podívejte se, jak vybrat nejvhodnější naviják