Menu
TOPZINE.cz
Studium

Začínáte psát bakalářskou práci? Poradíme vám, jak na to

Redakce

Redakce

7. 12. 2011

Bakalářská práce je jedním z nejdůležitějších kroků na cestě za vysokoškolským titulem. Pokud si vše dobře naplánujete a začnete včas, zvýšíte tím své šance na úspěch.

Nejdůležitější je zvolit dobré téma

Výběr tématu je naprostý základ, proto se nad ním zamyslete více zeširoka. Ideální téma by se mělo týkat problematiky, o které máte alespoň základní povědomí, kterou považujete za zajímavou a pro niž existuje dostatečné množství literatury ke zpracování.

Někdy se stane, že na vás zbyde téma, které vám připadá nudné, těžké a nezpracovatelné – zbytečně nepanikařte a snažte se myslet pozitivně. Avšak konzumaci různých syntetických pozvedávačů nálad vám nedporoučujeme ani teď, ani při práci na bakalářce – nemuselo by to dopadnou podle vašich představ.

Další možností je přijít s vlastním tématem, avšak je nutné, abyste jej prokonzultovali s potenciálním vedoucím.

Vedoucí práce poradí, ale psát za vás nebude

Pokud jste si vybrali z vypsaných témat, s vedoucím práce si nemusíte lámat hlavu. Pokud jste přišli s vlastním tématem, musíte sami najít vyučujícího, který bude ochotný dělat vedoucího práce.

Vedoucí práce vám má pomáhat, navrhuje vylepšení, radí a kontroluje. V žádném případně ale není povinen perostudovat zdroje za vás a opravovat každou hrubku.

Příznivé pracovní podmínky

Prostředí, ve kterém budete bakalářku tvořit, je zásadní. Proto je nutné navodit si odpovídající studijní atmosféru. Zapomeňte na počítač i televizi. Rychlá kontrola mailu a facebooku se může lehce proměnit v několikahodinové zabíjení času, během něhož jste mohli napsat pěkných pár stránek textu.

Pro inspiraci si přečtete nápady, jak efektivně využít čas při studiu

Při psaní práce nebo pročítání tištěných zdrojů odstraňte ze svého dohledu úplně vše, co by vás mohlo rozptylovat. Vypněte mobil, časopisy ukliďte do šuplíku, otravnému sourozenci dejte peníze na kino (studentský život se někdy dost prodraží).

Pokud víte, že se nedokážete soustředit při puštěné televizi nebo zapnutém rádiu, vypněte je, nebo odejděte do vedlejší místnosti, aby vás ovladač nepokoušel.

Vyděržaj pijaněr!

Každý student, který má se psaním bakalářské práce zkušenosti, vám potvrdí, že to nejtěžší je začít. Přestaňte odkládat povinnosti a začněte psát okamžitě – i kdyby to měly být pouze jednotlivé myšlenky, heslovité nápady či hrubá osnova.

Pocit, že příště už nepřijdete jen k prázdnému papíru, ale budete moci na něco navázat, vám může být dobrou motivací.

Ukládat, ukládat, ukládat

Ztráta dat je snad to nejhorší, co by vás při tvoření mohlo potkat. Proto si nezapomeňte ukládat všechny dokumenty, obrázky a informace v elektronické podobě nejen do počítače, ale i na přenosná média.

Alternativou je tisk dokumentů a jejich roztřídění třeba podle kapitoly, do které je později zapracujete.

A když už se ke psaní dokopete, snažte se u toho vydržet co nejdéle – neodbíhejte každou chvíli s tím, že zrovna teď musíte udělat něco velice důležitého.

Zdroje – jak na ně?

Ačkoliv je čerpání informací z internetu rychlé a pohodlné, pravdivost dostupných údajů není vždy ověřitelná. Už z tohoto důvodu je nutné při psaní akademické práce sáhnout také k tištěným materiálům. I v tomto případě ověřujte z více zdrojů.

Dělejte poznámky a doplňujte je o své vlastní nápady a postřehy – usnadní vám to práci. Pečlivě si zaznamenejte i informace o studijní literatuře – celý název, jméno autora, místo a datum vydání. U knihy se hodí i ISBN, číslo umožňující její přesnou identifikaci.

Pozdě bycha honiti

Neustálé odkládání se u psaní bakalářky nevyplácí, proto neotálejte ani s návštěvou knihovny. Nezřídka se stává, že kniha je vypůjčená, je na ni dlouhý seznam čekatelů  a vy už nebudete mít šanci do ní nahlédnout.

Pokud již předem víte, že budete prodlužovat studium anebo práci nestihnete odevzdat ve stanoveném termínu, zajděte si co nejdřív na studijní oddělení vaší fakulty a informujte se o možnostech odložení bakalářské práce.

Normy

Základní informace o tom, jaké náležitosti by bakalářská práce měla mít, poskytuje studentům příslušná fakulta nebo katedra. Některé univerzity umisťují normy na internet, jiné vydávají přímo manuál či poskytují vzorové práce.

V univerzitní knihovně si pro lepší představu vyhledejte bakalářské práce vašich předchůdců – normy se mohou lišit nejen podle fakulty ale i katedry. V případě, že narazíte na nesrovnalosti, které vám nikdo nedokáže zodpovědět, příliš nad tím nedumejte – nejdůležitější je faktický obsah práce, ne velikost okrajů.

Skoro v cíli – tisk a vazba

Nejlepší je vytisknout si práci doma a mít tak možnost okamžitě zkontrolovat správnost tisku, případně ihned upravit drobné nedokonalosti. Pokud tiskárnu nevlastníte, odneste bakalářku do kopírovacího centra, kde si rovnou objednejte vazbu.

Vazba se dá často objednat i online – stačí si vybrat dobu, kdy mají být desky hotové. Mějte však na paměti, že čím rychleji budete vazbu potřebovat, tím více zaplatíte.

Až dostanete svůj svázaný výtvor, už se do něj nedívejte. Ať jste práci kontrolovali sebepečlivěji, vždy tam nějaká chyba zůstane – kdybyste ji teď objevili, stálo by vás to zbytečné nervy.

Podvody se nevyplácí

Jelikož jsou studenti pořád velmi vytížení, mají tendence si jakoukoliv činnost co nejvíce ulehčit. Ale podvádět při bakalářské práci není to samé, jako když si vyrobíte tahák. Bez perfektní znalosti svojí práce u obhajoby neuspějete – stačí pár záludných otázek od komise.

TOPZINE.cz vám poradí, jak správně citovat zdroje

Hodně rozšířeným problémem je i plagiátorství. Každý sice slyšel historky o práci stažené z internetu, která u obhajoby dostala hodnocení výborně.  Zapomeňte na to a raději vytvořte vlastní dílo.

Fakta odněkud čerpat musíte, to ale neznamená, že máte právo zcela okopírovat text jiného autora. Pro oživení textu nebo přesné zaznamenání cizí myšlenky jsou vhodné citace.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Začínáte psát bakalářskou práci? Poradíme vám, jak na to