Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Začínají platit nové povinnosti a práva pro letecké společnosti a cestující v rámci EU. Změna se může týkat i vás!

Šárka Braumová

Šárka Braumová

21. 12. 2010

Evropská Unie vydala nařízení o nové povinnosti pro letecké společnosti – Nařízení o šetření a prevenci nehod a incidentů v civilním letectví. Změna se týká i statisíců Čechů, kteří letadlem bežně cestují.

FOTO: Letadlo a letiště

Letadlo a letiště, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pro letecké společnosti to znamená přijmout postupy, na jejichž základě budou během dvou hodin po havárii letadla schopni vypracovat úplný seznam cestujících na palubě a také příbuzných, které je třeba informovat. Tyto informace mohou letecké společnosti použít pouze v případě nehody a nesmějí být předány třetí osobě.

Členské státy EU vypracují i nouzový plán letectví v civilní dopravě a zajistí tak efektivnější řešení nehod na úrovni EU. Státy musí také zajistit, aby šetření nehod bylo vedeno stálým vnitrostátním orgánem pro šetření v civilním letectví, který bude nezávislý na leteckých úřadech. Ty zodpovídají za letovou způsobilost, vydávání osvědčení a licencí a za řízení letového provozu nebo provoz letiště.

Kromě incidentů v prostoru členských států se nařízení bude týkat i nehod způsobených mimo rámec EU, pokud se jich budou účastnit letadla provozovaná společností usazenou v EU a pokud nejsou šetřeny třetí zemí. Obdobná povinnost leteckých společností, které nabízejí cestujícím možnost poskytnout kontaktní údaje, existuje již v USA. Cestující při odbavení obdrží příslušný formulář a před letem jej vyplněný vhodí do boxu, který je otevřen pouze v případě nehody.

Cílem nařízení je zvýšit úroveň provozní bezpečnosti civilního letectví v Evropě a maximalizovat úsilí ke snížení počtu nehod a incidentů a především zajistit důvěru veřejnosti v leteckou dopravu.

Informace poskytl Tomio Okamura – viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur AČCKA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začínají platit nové povinnosti a práva pro letecké společnosti a cestující v rámci EU. Změna se může týkat i vás!