Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Začíná Lovecká sezona a Karel Jerie. Nabijte pušky, jde se na lov

Redakce

Redakce

30. 8. 2010

Fanoušci mají konečně všechno v kupě.  Nakladatelství ARSkontakt vydalo souhrnnou monografii Karla Jerie, kde najdeme přes sto obrazových reprodukcí, několik komiksů a prvně vydaný komiksový příběh Čtyřlístek vrací úder.

Soubor Lovecká sezona shrnuje několik témat, kterými se Karel Jerie zabývá. Houbaření, lov, úklid a hrdinové. Kniha je uspořádaná do organického a logického celku, který dobře funguje. Obrazy, většinou sytě barevné, jsou plné symboliky, heroismu, bitev a dramatických okamžiků. Houby a příšery tu na nás vykukují z temných lesů a jasně připomínají obrovské faly. Fantazie už má odstartováno!

Ráno raníčko panna vstala, ale místo k rybníku šla na houby. Hrabe se v křovisku a copak to tu máme? Muchomůrka a hned za ní Mykonout. Nabušený týpek s červenou pláštěnkou a místo hlavy houba. V ruce samopal, nebo cosi, co ho připomíná. Vytahuje zbraň, aby ochránil houbu. Krev stříká, kudly se lesknou a houbaři vítězí!

Houbaři Autor: Karel Jerie

Bolí vás zoubky? Čistit zuby se vždycky vyplatí, jak nás poučuje babička v příhodě nazvané Zuby!. Jde o část komiksu Příhody lovce Silvestra a jeho zkušenost, co se může stát, když si zuby nevyčistíme. Co teprve hájenka, která stojí uprostřed louky. Nastala noc a uvnitř hájenky probíhá hostina po dobrém lovu. Už se nám servíruje další velké téma lovu a tím je Dentodont. Obrovský červenobílý červ, jakási antropomorfní zubní pasta připomínající vetřelce.

Ani při Velkém úklidu se Jerie neubránil svojí fantazii. I když, jak sám říká, snažil se zamést před svým vlastním prahem. Vykukují tu podivní černí červi, které se snaží mladí hoši a dívky v tílkách poklidit. Při pohledu na ně si vybavíme obrazy z doby komunismu. Jakýsi fantaskní socialistický realismus, až na to, že hrdinové mají botasky a ženám vykukují bradavky.

Už jedou Autor: Karel Jerie

Téma Hrdinové a Supermani v obrazech Karla Jerie není tak chytlavé. Snad jen jeho fascinace tímto tématem. Supermani a Batmanové, Myšpulín a Fifinka a stále se opakující postavy v prázdných prostorech. Ten pravý šmrnc dostávají teprve v ukázkách z komiksů, které tu jsou. Tři veteráni tj. Ferda, Superman a Micky Mouse, tak dostávají jako komiksové postavy další rozměr. Jerie je ironizuje a snad jim chce vložit další příběh. Přestávají být archetypem a stávají se obyčejnými lidskými bytostmi.

Tři veteráni Autor: Karel Jerie

Karel Jerie je ironický, vtipný a fantaskní. Osobně dávám přednost jeho černobýlím nebo méně barevným pracím, ale ani těm se originalita a vtip upřít nedají. Nejvíc mě zaujala čtveřice obrazů ze souboru Lovci dinosaurů z roku 2010. Černý rytíř, Elitní jezdec, Elitní letci a Velkej a malej. Konečně se vymykají klasice tj. přebarveným a velkým obrazům. Jde poměrně o malé obrázky a jsou malované černým akrylem ve velkých vrstvách na žlutooranžové pozadí. Takže vystupují z plátna a nabírají 3D tvarů.

Jerie občas zabíhá k plochému opakování témat či formy, nicméně jinak se mu výtvarná a především obsahová kvalita upřít nedá a Lovci dinosaurů jsou prostě dobrý! Celkově nevyšší kvalitu má jeho komiksová poloha, případně méně barevná malířská forma.

Název originálu: Lovecká sezóna
Autor: Karel Jerie
Kresba: Karel Jerie
Rozměr: 215 x 280 mm
Vazba:
brožovaná
Počet stran:
88
Vydal: ARSkontakt, Praha/ Brno 2010
Doporučená cena:
225 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začíná Lovecká sezona a Karel Jerie. Nabijte pušky, jde se na lov