Menu
TOPZINE.cz
Sport

Zachraň se, kdo můžeš: Hopšňůra a tomu podobné

Redakce

Redakce

22. 12. 2010

Kdo umí plavat, nebude se topit. Kdo myslí a umí jezdit na lodi, nemusí umět plavat. Kdo se topí, čeká až ho někdo vytáhne. Co všechno a jak se dá použít, je popsáno na dalších řádcích článku. Bude jistě dobré, když si to někdo přečte, ale ještě lépe bude, když to nebude muset nikdy použít.

Kajakář pod vlnou

Při dodržení pravidel se dá na vodě pobývat bezpečně Zdroj: slaviakanoe.cz

Házečka, hopšňůra, nůž. To jsou tři důležití pomocníci, které byste měli mít po ruce pro případ, kdyby se vám na vodě něco přihodilo.

  • Házečka

Mnohokrát jste o ní slyšeli, mnohokrát jsem ji zmínil. Tak co to vlastně je ta házečka? Jen plovoucí lano smotané do rukávu s plovoucím dnem. Její ovládnutí není složité, ale stejně by si jej měl každý zkusit nanečisto. Jakékoli zaváhání by se nemuselo vyplatit. Smotání není těžké, spíše pracné, ale každopádně mu věnujte pozornost, ať se vám lano nezamotá. Zamotaná házečka je nefunkční házečka! Jestli se něco může pokazit, pokazí se to! Na to myslete a motejte házečku suchou a hlavně pořádně.

Nikdy si ji neberte v batohu, zavřenou pod svačinou v loďáku či připevněnou uzlem k lodi. Daleko vhodnější bude uložit ji do kapsy vesty, popruhu k tomu určeného, do lodi ji připnout karabinou, tak aby byla kdykoli po ruce.

I když lze házečkou hodit vícekrát, v praxi máte většinou jen jeden pokus. Je proto důležité hodit přesně. Házečka by měla dopadnout před plaváčka a měla by ho v ideálním případě přeletět. Lano na hladině poplave pomaleji, plaváček na něj naplave a bude mít čas ho uchopit.

Zachránce nebude stát jen tak s lanem v ruce, mohl by ho strhnout tah házečky a ze zachránce by se rázem stal plaváček. Zapření o kámen situaci napomůže, zachycení házečky o strom s použitím karabiny bude vynikající. Ne vždy je to ovšem možné. Když selže vše výše popsané, pomůže další zachránce a uchopí prvého za ramínka vesty.

Po takovémto zajištení záchrany přichází na řadu hod. Bude veden spodním obloukem. Je relativně přesný a dají se s ním například podhodit stromy.

Při selhání prvního stanoviště by mělo být v záloze ještě další, které napodruhé uspěje. Domluva je velice důležitým prvkem v záchraně. Druhá házečka musí být hozena, až když je jasné minutí se účinkem u té prvé.

Uchopení házečky zachraňovaným je možno různými způsoby. Mnoho si jich dokonce protiřečí, ale jedno mají všechny společné. Provádí se v poloze na znak. Při něm nedojde po napnutí lana k ponoření hlavy.

Házečku lze v případě nouze použít k vyproštění materiálu, jištění (nikoli ke slaňování, nejedná se o horolezecké lano), transportu materiálu. Neslouží k věšení prádla a tomu podobným činnostem.

Krom hodu se dá házečka natáhnout přes řeku. Jedno místo zvolte výše, aby nedošlo k prověšení po chycení plaváčkem. Je nutné zabránit průjezdu dalších lodí.

  • Hopšňůra

Dalším záchranným prvkem, který by vám neměl chybět, je hopšňůra. Jedná se pružné lano v dutém popruhu. Natažená bývá dvakrát delší než v nenapnutém stavu. Je připevněna na vestě. Při záchraně se používá ke zmírnění trhnutí lana házečky. Spíše se uplatní u záchrany materiálu. Vlečení lodi či pádla je její parketa. Doporučuji určitě delší než kratší. Nutná, na rozdíl od házečky, není.

  • Nůž

Stává se nutností všude, kde je provaz. Byť by to byla i koníčkovací šňůra. Vodácký nůž nerezne, ovládá se jednou rukou, má pojistku, zoubky pro lepší trhání lana a tupou špičku.

www.tomasklus.cz/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zachraň se, kdo můžeš: Hopšňůra a tomu podobné