×
TOPZINE.cz

Začal nový školní rok, žáci dál vymírají

prvnacekAčkoliv se počet nově  přijatých do 1. tříd letos vzrostl, celkový počet žáků základních škol je o více než 19 000 nižší než v předchozích letech. Za pokles mohou podle Ústavu pro informace ve vzdělávání populačně slabší ročníky.

„Na středních školách se demografický pokles začal projevovat již naplno. Ve školním roce 2007/08 došlo k propadu jak v počtu nově přijatých na SŠ, tak v celkovém počtu žáků SŠ. Pokles žáků trvá i nadále a očekává se i pro letošní školní rok 2009/10,“ prozradila za ústav Bohumila Beranová.

Žáci mají podle Beranové také větší zájem spíše o střední školy zakončené maturitou, které dávají přednost před výučním listem. Proto u nematuritních oborů trvá dlouhodobý pokles přijatých.

Živou vodou už byly vykropeny třídy z 1. stupně základních škol, kde se pokles zastavil a dokonce dochází k mírnému nárůstu žáků. Ve školním roce 2009/10 by tam mělo docházet okolo 460 700 žáků, na 2. stupeň už jen 335 900 žáků. Definitivní potvrzení prognózy plánuje zveřejnit Ústav pro informace ve vzdělávání až  po statistickém sběru dat na konci září.

Foto: Pavel Cizner, Topzine.czDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..