Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Žabky, žabky, žabičky – boty s velkým využitím

FOTO: ŽabkyMilé dámy, jistě žádné z vás nemusím představovat žabky – ano, tu skvělou letní obuv. Nejsou na trhu převratně dlouhou dobu, ale už se stačily zařadit mezi nejoblíbenější módní doplňky a botky. Žádná z nás si léto bez nich nedokáže představit. A proč je tak milujeme? Pojďte to zjistit, a nejen to!

FOTO: Žabky

Barevné žabky, Zdroj: celebfashion.co.uk

Vyznačují se pásky ve tvaru Y, které obepínají nohu. Tyto pásky jsou k podrážce (obuvi) obvykle připevněny přibližně v úrovni nártu a dále mezi palcem a ukazováčkem. Naše prstíčky tak mají více pohybu a prostoru.

Trošku historie:

Žabky se poprvé objevily v Egyptě, a to asi před 5000 lety. Zdejší obyvatelé začali otiskovat svá chodidla do kaše z papyrusu, pak ji nechali zatvrdnout a následně si ji připevňovali k nohám pomocí kůže. Důkazy o této výrobě obuvi byly nalezeny i v hrobkách, kde byly objeveny i s použitím barevné kůže, která byla dokonce zdobená různými kamínky a perličkami.

FOTO: Žabky

Různé žabky, Zdroj: americansole.com

Současné žabky:

Dnes si můžeme vybrat z mnoha druhů žabek, které nám trh nabízí. Ať už to budou žabky spíše sportovního stylu, které jsou celogumové a nabízí je mnoho obchodů různých značek, tak i žabky módního nebo romantického rázu na různě velkých podpatcích, zvýšených podrážkách a klíncích.

Žabky cenově dražší jsou většinou elegantnější, celokožené a meziprstní pásky jsou často zdobené kanýrky, různými kamínky, perličkami či vzory. Však i sportovní žabky od známých značek za moc levně zrovna nepořídíte.

FOTO: Žabky

Elegantní žabky, Zdroj: americansole.com

Dále existují žabky, jak to říkám já, prostě ke všemu, pro každou příležitost a s dostupnou cenou. Jejich meziprstní pásek bývá textilní nebo kožený, často i ozdobený malou ozdůbkou. Podrážka bývá plastová nebo gumová, i potažená textilem.

Barevné kombinace jsou snad všechny existující, to samé platí pro vzory. A styl? Sport, klasika, jen tak; každý si přijde na své. A nesmíme zapomenout na pány, řada z nich má žabky také hodně v oblibě, pánské se dělají ovšem jen sportovní.

FOTO: Žabky

Žabky s vlastním jménem, Zdroj: beau-coup.com

Proč je milujeme?

Mimo jiné jsou pohodlné, prostorné a vzdušné. Hodí se téměř kamkoliv a ke všemu. Jsou barevné, veselé, všestranné. Na pláž, do města i parku. Není v nich vedro a vyniknou v nich nalakované nehtíky, klidně i do barvy! Jsou prostě do nepohody i pohody.

Jedinou možnou nevýhodou je fakt, že žabky jsou otevřenou obuví, která má i své mínusy. Tedy kotník není stabilní, botky nám mohou sklouzávat, noha se v nich špiní. Někomu nepříjemně cvakají – mlaskají. A také je tu otázka zdraví.

FOTO: Žabky

Žabky s opravdovou trávou, Zdroj: weheart.co.uk

Někteří odborníci poukazují na nevhodné složení podešve. Jiní argumentují proti nošení žabek tím, že právě neposkytují noze téměř žádnou oporu a tak zatěžují klenbu nohy a deformují chodidlo. Též ubližují patě nadměrným namáháním Achillovy šlachy. Podle odborníků je dobré nosit žabky celkově přibližně tak hodinu denně, tím zůstane vše v pořádku.

Chystáte se na dovolenou a na pláž? Tak bez žabek to prostě nejde, ty k létu jednoznačně patří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žabky, žabky, žabičky – boty s velkým využitím