Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Zabila jsem ho, říká Špatná ženská v pražském Divadle v Řeznické

Redakce

Redakce

3. 12. 2010

25. listopadu otevřelo Divadlo v Řeznické sezónu 2010/2011 hrou amerického dramatika a scénáristy Rogera O. Hirsona. Režie se ujala zkušená divadelní a televizní režisérka Lucie Bělohradská. Vyčnívá z davu díky svému originálnímu pojetí a zpracování hry. Zrežírovala bravurní retrokomedii, která působí o to silněji svým zasazením do komorní scény.

Foto: Špatná ženská

Manželské hádky na nože Zdroj: Divadlo v Řeznické

Ilona Svobodová a David Matásek excelují ve hře, která měla českou premiéru v roce 1972 v Městských divadlech pražských. Manželství po šestnácti letech nemusí nudit, pokud si manželé vymýšlejí různé hry a převleky podobně jako v této hře. Jenže jejich hry svou rafinovaností téměř předčí realitu a nabízí se zde mnoho různých řešení plné nečekaných úskoků, překvapivých zvratů a šachů. Tato divadelní inscenace se může pyšnit zejména hereckým koncertem dvou protagonistů, kteří vás dokonale pobaví.

Jak přežít manželství bez nudy

Bravurní situační komedie sice nedává návod, jak manželství přežít, ale zábavnou a vtipnou formou poukazuje na situace, které nejspíše každý dobře svým způsobem zná. Pokud žijete v dlouholetém vztahu, asi se v některých situacích poznáte a objeví se vám úsměv na rtech. Některé sofistikované scény vám ten úsměv vzápětí zmrazí. Jak už bylo naznačeno výše, jedná se v této hře především o zpestření dlouholetého vztahu s jedním partnerem, ovšem i hra se může nečekaně zvrtnout. Krize manželství po šestnácti letech útočí.

Foto: Scéna v převlecích

Scéna v převlecích

Vzhledem k době vzniku hry je patrné, jak věčné a stále aktuální toto téma je. Každý jistě zná nějakou manželskou či partnerskou hádku, kdy si lidé vyčítají věci, které mnohdy nelze vzít zpět. Někdy se může obyčejná hádka přelít až do série po sobě navazujících a stále brutálnějších hádek až s tragickým vyústěním. Přestože Špatná ženská byla napsána již na počátku sedmdesátých let, překvapí až s podivem, jak působí toto téma aktuálně.

Mezi další známé scénáře významného amerického autora Rogera O. Hirsona patří také muzikály Walking Happy a Pippin, za které byl nominován na Tony Award Broadway. Jednou v roce 1967 a podruhé v roce 1972. Dále píše i televizní komedie, filmové scénáře a dramata. Roger O. Hirson se narodil v New Yorku 5. května 1926 a vystudoval dramatická umění na universitě Yale.

Foto: Špatná ženská

Netradiční manželství

Představení je zajímavě rozdělené do dvou polovin s překvapivým rozuzlením. Nelze tedy prozradit více, abyste nepřišli o zajímavou pointu. Přiblížím vám jen některé momenty například z prvního dějství. Špatná ženská v podání Ilony Svobodové s jejím nezaměnitelným důrazným hlasovým projevem sdělí advokátovi na jeho otázku, jak by popsala své manželství jedním slovem: Nekonečné!

A neúnavně se snaží dávat najevo, jak moc je ignorována její osobnost, a to, že ji manžel nechce brát takovou, jaká opravdu je. Výstižně to říká slovy: Líbil se mu můj hlas, neměl totiž hudební sluch! Přímo prorocky zazní z úst jedné z ústředních postav věta: Co se má stát, to se stane! Tato hra patří k těm, na které se vám bude chtít zajít více než jednou.

Jsem špatná, špatná ženská

Divadlo v Řeznické

Režie: Lucie Bělohradská

Hrají: Ilona Svobodová, David Matásek

Hodnocení: 5*****

Další představení uvede divadlo 6. prosince 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zabila jsem ho, říká Špatná ženská v pražském Divadle v Řeznické