Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Zabil prostitutku ranami do hlavy a škrcením psím vodítkem. Půjde na 13 let do vězení

ČTK

ČTK

27. 8. 2015

Za brutální vraždu starší prostitutky z Brna si šestadvacetiletý Jan Eliáš odpyká 13 let vězení. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se mladík odvolal. Odsouzený se také musí podrobit ochranné ústavní sexuologické léčbě. Vraždu vyšetřovatelé objasnili až po několika letech. Pětašedesátiletá žena zemřela na následky krvácení do mozku v říjnu roku 2009.

prostitutka_vrazda_svadeni

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Máme za to, že nepřímé důkazy tvoří řetězec, který se vzájemně doplňuje a umožňuje závěr, že pachatelem činu vraždy je skutečně obžalovaný Jan Eliáš,“ uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák. Podle soudce je přiměřený i trest, mladíkovi hrozilo deset až 15 let vězení. Léčba mu byla uložena na návrh sexuoložky, důvodem jsou jeho sklony k agresi až sadismu.

Eliáš u soudu znovu popřel, že by se vraždy dopustil. „Činu jsem se nedopustil. Paní jsem navštěvoval v souvislosti se službami, které poskytovala. Celý případ je postaven pouze na pachových stopách. Policie mě zadržela téměř po čtyřech letech. Podle mě postupovala záměrně, byla si jistá, že po čtyřech letech se nemám jak hájit a nemám žádné důkazy,“ uvedl Eliáš. Podle jeho obhájce svědčí o jeho vině velmi málo důkazů. „Na místě se s ohledem na činnost poškozené vyskytovalo obrovské množství mužů, jen tento den jich bylo devět. Důkazy svědčí o jediném, že se tam můj klient nacházel. Neusvědčují jej v tom, že ten skutek spáchal,“ uvedl obhájce. U soudu žádal, aby byl Eliáš zproštěn obžaloby.

Podle žalobkyně je důkazní situace složitá, neexistuje přímý svědek či přímé důkazy a negativní roli hraje i doba, jež od vraždy uběhla. „Přesto, že jde o důkazy nepřímé, považuji je za dostatečné pro to, aby bylo ve věci rozhodnuto,“ uvedla státní zástupkyně Jarmila Večeřová. I podle soudu jsou důkazy svědčící o jeho vině dostatečné.

Podle rozsudku se vražda odehrála v rodinném domě, kde žena provozovala prostituci. Mladík ji podle obžaloby nejdříve svázal provazem a poté ji začal bít. Použil tupý i sečný nástroj a útočil na hlavu. Nakonec ji prý škrtil psím vodítkem. Prostitutka utrpěla řadu zranění včetně zlomenin a otoku mozku. Na místě zemřela na následky krvácení do mozku.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zabil prostitutku ranami do hlavy a škrcením psím vodítkem. Půjde na 13 let do vězení