Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za turistikou a lázněmi do Francouzského středohoří

Redakce

Redakce

10. 10. 2010

FOTO: výhled z Puy-de-Dome!FOTOGALERIE! Centrální oblast Francie, region Auvergne, patří neprávem k méně známým a dosud neobjeveným místům Francie. Leží v horách Centrálního masivu, u nás známého spíše pod názvem Francouzské středohoří.

Hlavním centrem je město Clermont-Ferrand nacházející se v srdci vulkanického pohoří – nazývaného také Chaîne des Puys. Město zde stálo již za vlády antického Říma nad dnešní Francií.  Ve středověku bylo dvěma městy Clermontem a Ferrandem. Dnes je jednotným kulturním, univerzitním, průmyslovým a dopravním centrem regionu.

FOTO: Clermont-Ferrand, Place Jaude

Clermont-Ferrand, Place Jaude, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Poněkud známější než Clermont-Ferrand, je město Vichy. Jedno z nejproslulejších lázeňských center ve Francii. Známé již od středověku, proslaveno v době tzv. Druhého císařství, kdy zde byl vystavěn velký počet lázeňských domů a zábavních center.

Sopečné pásmo

Zdejší vulkány nesou název Puy. Nejvyšší z nich je Puy de Sancy, měřící 1 886 m n.m., nejnavštěvovanější je však díky své blízké poloze krajského města Puy de Dôme s  1 464 metrů. Kdysi až na vrchol vedla ozubnicová železnice, po jejíž trase dnes jezdí kyvadlově autobusy s turisty.

Každá sopka Puy nabízí jedinečný výhled na zdejší krajinu, která má díky svému vulkanickému původu charakteristický ráz.

FOTO: Na svahu Puy de Dome

Krajina v okolí sopky Puy de Dome, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Ojedinělá fauna i flóra způsobená sopečnou činností. To je příroda v Auvergne. Pro ilustraci historie a vývoje krajiny v Auvergne může posloužit park Vulcania nacházející se jen několik kilometrů od krajského města Clermont-Ferrand.

Jak se sem dostat a kdy nejlépe vyrazit?

Díky své poloze v hornatém Centrálním masivu má region Auvergne horší dostupnost. I přesto se sem ale dostanete všemi dopravními prostředky.

Nejlepší období pro návštěvu v podstatě neexistuje. Každá roční doba má své kouzlo. Pravdou ale je, že nejstálejší počasí je v létě. Zimní západ slunce za sněhem povlečenými vulkány, jarní kvetoucí svahy Puy a podzimní barvy stromů.

Tento region stojí za návštěvu nejen kvůli krásné přírodě, ale také třeba odpočinku v některém z termálních center. V regionu vede množství dobře značených turistických tras a cyklostezek.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/za-turistikou-a-laznemi-do-francouzskeho-stredohori/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za turistikou a lázněmi do Francouzského středohoří