×
TOPZINE.cz

Za obrazy Fridy Kahlo nemusíte putovat až do Mexika

Frida Kahlo. To je jméno známé po celém světě. Není však spojeno pouze s nemocí, utrpením či záletným manželem, ale také s naprosto individuálním přístupem k umění. Obrazy, které srší touhou po poznání sebe sama. Přesně toto můžete až do 5. prosince vidět na výstavě Frida Kahlo Retrospektiva ve vídeňské galerii Bank Austria Kunstforum.

Zdroj: Compress Praha

Velká umělkyně

Frida Kahlo se narodila v Mexiku a zde také trávila svůj život. Její dílo je plné strádání díky dětské obrně a nehodě autobusu, kterou přežila, ale zbytek života strávila v bolestech. Je však také ozvěnou meziválečného období mezi novou věcností a surrealismem. Provdala se za o dvacet let staršího Diega Riveru, který byl také mexickým malířem. Ten ji sice velice uznával jako malířku, ale jeho nevěry jsou známější než jeho obrazy. Jejich manželství však přežilo nejen jeho nevěry, ale také Fridino chabé zdraví, neschopnost mít děti či lesbické sklony.

Frida Kahlo

Dílo surrealismu či expresionismu?

Frida Kahlo začala svoji tvorbu výtvarnými obrazy podobnými renesančnímu portrétu, plnými elegance a stylu. Později však byla ovlivněna surrealismem, který byl ve 30. letech 20. století opravdovým hitem uměleckého proudění. Stýkala se s dalšími surrealisty, například s André Bretonem, hlavním zakladatelem surrealismu. Ten jí nabídl členství mezi surrealisty. Frida však odmítla s tím, že maluje svou vlastní realitu, nikoliv sny. Poté je již v jejím díle patrný přechod k expresionismu, kde se objevuje Frida jako žena hodna svatého uctívání. Je zde již patrný její feministický názor, jímž se snaží dokázat světu, že ona je umělkyní a ne jen žákyní svého manžela.

Frida Kahlo

Frida Kahlo Retrospektiva

Na vídeňské výstavě je k vidění až 60 maleb a dalších 90 prací. Zajímavostí jsou také fotografie a různý dokumentární materiál. Vše pochází z veřejných a soukromých sbírek z USA a Mexika, kde se nachází prakticky celé dílo Fridy Kahlo. Pozůstalost sestavila její praneteř Cristina Kahlo. Jedná se o naprosto jedinečnou výstavu, na které můžete obdivovat díla jedné z největších malířek 20. století.

Frida Kahlo1 Komentář Za obrazy Fridy Kahlo nemusíte putovat až do Mexika

  1. Líbí se mi, že jsou v článku skutečně zmíněná fakta o umělkyni. Nejvíce mě rozčiluje, když někdo vytváří životopis Fridy Kahlo na základě filmu, který má se skutečným životem slavné malířky pramálo společného. Článek se mi moc líbí :)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..