Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za nejlepší vůní doutníků a chutí rumu na Kubu

Šárka Braumová

Šárka Braumová

8. 9. 2010

V minulém díle jsme se zaměřili na hlavní město Kuby – Havanu. Nyní ale přichází pastva pro oči i pro duši. Vydáme se napříč Kubou za koloniálními stavbami, objevíme nedotčenou přírodu v tropickém pralese, nahlédneme do továrny na doutníky a rum, nevynecháme ani krokodýlí farmu či indiánskou vesnici. To a mnohem více v dnešní cestě na Kubu.

Pod rozpáleným kubánským sluncem se na plantážích v oblasti Pinar del Río rodí jeden z nejlepších tabáků na světě. Po třech měsících se začínají trhat listy rostlin, třídí se a suší. Výsledný produkt se rozděluje do 15 jakostních tříd, nejlepší jsou tmavé listy (hojas negras). Poté putují do tabákové továrny, kde se ručně zpracovávají.Výroba doutníku je přísně střeženým tajemstvím, které se předává z generace na generaci.

FOTO: výroba doutníků

výroba doutníků, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Přesto však na pár minut můžete nahlédnout pod ruce dělníků (tabaqueros) a pozorovat jejich zručnost. Obratně svinují listy, přiřezávají je, kladou krycí listy a hotový doutník uloží do krabičky z cedrového dřeva. Nejdražšími značkami jsou Romeo y Julieta, Monte Cristo nebo Cohiba Esplendido. Cena těchto doutníků se pohybuje okolo 16 dolarů.

Kromě tabákových plantáží se velkým dílem podílí na hospodářství i cukrová třtina. Její pěstování tu zavedl už Kryštof Kolumbus a v roce 1791 se Kuba dokonce stala největším producentem cukru na světě. Na konci listopadu a začátkem května probíhá zafra, čili sklizeň cukrové třtiny. Lisováním stébel se získává sirup guarapo. Ten se několikrát vaří a vzniká z něj cukr. Jako vedlejší produkt vzniká melasa, která slouží k výrobě výborného kubánského rumu.

FOTO: lisování ckrové třtiny

lisování cukrové třtiny, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Velký zážitek ve vás zanechá krokodýlí farma v La Boca. Je v provozu od roku 1962 a je domovem pro více než šest tisíc kubánských krokodýlů. Jsou rozděleny do speciálních kójí podle věku, a tak jsou k vidění krokodýlí vajíčka, mláďata, ale i třímetroví krokodýli. Nebezpečná show, kdy místní krotitel neohroženě vstupuje do ringu a potýká se s krokodýlem a následně ho zkrotí, se těší velkému obdivu turistů. Pokud máte dost odvahy, můžete nebezpečné zvíře zkrotit i vy. K dispozici je i obchod se suvenýry převážně z krokodýlí kůže a restaurace, jak jinak než s krokodýlími specialitami. Nedaleko od farmy je vybudovaná imitace indiánské vesnice Guáma. K osadě se dostane pomocí lodě za 10dolarů. Můžete se podívat, jak indiáni žili, bydleli, čím lovili ryby a vyzkoušet si rituál, který od vás zažene zlé duchy.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kuba_canaima/]

V národním parku Valle de Viňales, který leží na sever od Pinar del Río obdivují turisté tzv. Mogotes, což jsou vápencové horské masivy, do kterých voda a půdní eroze vyryly zvláštní tvary. Zajímavostí je jeskyně Cueva del Indio. Nejprve vás ale čeká dobrodružná, asi 250 metrů dlouhá cesta do nitra hory. Poté proplouváte na loďkách po podzemní říčce a nad hlavou vám lítá tisíce netopýrů. Zastavte se i u obrovské nástěnné malby Mural de la Prehistorica. Na vápencové stěně hory Mogote Dos Hermanos jsou vyobrazeny podoby zvířat a rostlin, které byly ve skále objeveny. Malby dinosaurů, trilobitů a pravěkých lidí ztvárnil Leovigildo Gonzáles.

FOTO: Mural de la prehistórico

Mural de la Prehistórica, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Národní park Guanayara je jedním z mnoha na ostrově. Leží asi 15 kilometrů od koloniálního města Trinidad, v pohoří Escambray. Cestování po parku vlastním automobilem se nedoporučuje, cesty nejsou upravené, nechali se přírodní, aby se nenarušil vzhled krajiny. Využijte místní dopravní prostředek – staré dobré ruské Zily. Nasedněte na korbu, pořádně se držte a můžete vyrazit za dobrodružstvím. I když cesta tímto autem je zážitkem sama o sobě. Zillem vás zavezou blíže do středu parku, dál už musíte po svých. V ceně vstupného do parku je i oběd v místní restauraci La Gallega, kde se posílíte na cestu.

Poté si vás vyzvedne zkušený domorodec a cesta do džungle začíná. Setkáte se s nejrůznějšími druhy fauny i flóry, průvodce vám osvětlí, k čemu jaká květina či strom slouží a také vás naučí hvizd místních ptáků. Občas je nutné překonat překážku v podobě rozvodněné řeky. Není třeba se bát, přes některé jsou vybudované lávky. Na konci cesty vás ale čeká kýžená odměna- vodopády Cascada El Rocío. Osvěžte se pod vodopádem, ale pozor, voda je kupodivu velmi chladná.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kuba_dzungle/]

V městě Trinidad na vás dýchne koloniální atmosféra, která se mísí s romantikou úzkých dlážděných uliček, velkých náměstí s palmami a jedinečnou architekturou. Roku 1989 jej UNESCO prohlásilo za součást svého kulturního dědictví. Hlavní náměstí Plaza de Mayor je orientačním bodem celého města. Odtud se nabízí i pěkný výhled na věž cukrovaru, ne nadarmo se totiž nedaleké údolí nazývá Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů).

FOTO: Trinidad

Trinidad, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

V příštím článku zakončíme naše putování po Kubě na Varaderu, na jedné z nejkrásnějších pláží světa.

Související články: Objevte ostrov svobody, objevte Kubu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za nejlepší vůní doutníků a chutí rumu na Kubu