Menu
TOPZINE.cz
Tipy na výlety v ČR

Za krajinou Josefa Lady do Hlinska

Eva Chytková

Eva Chytková

24. 5. 2010

Domečky jako z pohádky, stará řemesla a zvyky z dob našich babiček i prababiček, krásná příroda Vysočiny a ještě mnohem více nabízí muzeum v přírodě Veselý kopec s nedalekým městem Hlinsko.

Veselý kopec Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Hlinsko leží v povodí řeky Chrudimky na rozmezí Žďárských vrchů a Železných hor. Podle záznamů vzniklo již ve 14. století a mezi jeho pozoruhodnosti patří stará tvrz, nedaleké Svatojánské Lázně, samozřejmě městské muzeum s galerií a hlavně Hlinecký Betlém.

Hlinecký Betlém

Podle názvu by se mohlo zdát, že jde o tradiční vánoční betlém s Ježíškem, Marií, Josefem a zvířaty okolo. Zdání klame. Jde o soubor lidových staveb, který je součástí města a nachází se téměř v jeho centru. Možná trochu opomíjený a méně známý oproti skanzenu na Veselém kopci, zato historickou hodnotou ostatní převyšuje.
Jako tradičně se zde při významných událostech, jako jsou Velikonoce či Vánoce, konají různorodé aktivity a celoročně jsou v některých domečcích zřízené malé obchůdky s upomínkovými předměty, šperky, keramikou, je tu také čajovna, bylinkářství, aj.

Hlinecký Betlém Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Veselý kopec

Veselý kopec neboli Soubor lidových staveb Vysočina je velmi rozsáhlá série asi třiceti roubených a zděných domů a staveb umístěna na místě bývalé rolnické osady Veselý kopec. Skanzen slouží jako připomínka života obyčejných lidí 19. a 20. století.

Toto muzeum v přírodě vzniklo díky aktivitám několika nadšenců a dobrovolníků z památkové péče pod vedením Luďka Štěpána. Díky nim bylo na dnešní místo převezeno dostatečné množství staveb, aby již v roce 1972 jej mohli navštívit první návštěvníci.

Veselý kopec Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Dnes si při prohlídce, kterou můžete absolvovat s průvodcem či individuálně, přijdete jako v jiném století. Součástí muzea je například výměnek, špýchar, ovčín, suška, mlýn, hájenka, velkostatek, stará studna a fungující hostinec. Při návštěvě jednotlivých staveb poznáte pravý účel stavby, uvidíte mechanismy a stroje, které se k dané činnosti v domě používaly, a také se dozvíte něco ke každodennímu životu venkovského člověka minulých let.
Pro zpříjemnění celého dne můžete navštívit Svoboné hamry, což je nedaleká obec. Uprostřed ní se nachází starý kovací hamr a přímo proti němu je stará lidová hospoda, kde se podává staročeská kuchyně.

Otevírací doba Veselý kopec

duben – říjen

ÚT-NE    9:00 – 16:00

květen – srpen

ÚT-NE    8:00 – 17:00

září

ÚT-NE   8:00 – 16:00

Otevírací doba Hlinecký Betlém

leden – březen

ÚT-PÁ     9:00 – 16:00,    SO   9:00 – 11:00

duben –  prosinec

ÚT-NE    9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za krajinou Josefa Lady do Hlinska