Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za ježibabou a dobrodružstvím do Perníkové chaloupky

Šárka Braumová

Šárka Braumová

29. 7. 2010

FOTO: Perníková chaloupkaPohádku o Jeníčkovi a Mařence, kteří se zatoulali k chaloupce pokryté sladkým perníkem, známe všichni. A také většinu z nás jistě napadlo, jaké by to bylo, objevit v lese také takovou chaloupku. Teď máte možnost. V Pardubickém kraji jedna taková je.

FOTO: Perníková chaloupka

Perníková chaloupka, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pod Kunětickou horou, na konci vesničky Ráby je ukryta Perníková chaloupka. Není sice z perníku, jako ta pohádková, ale  přesto tu na perník narazíte na každém kroku. Areál je poměrně rozsáhlý, kromě samotné chaloupky zde objevíte úl včelky Máji, 13. komnatu, Mrazíkovy sáně, vyhlídku na Smolíčkova jelena, otáčející se domeček nebo ohniště pro dvanáct měsíčků.

FOTO: Ohniště 12-ti měsíčků

Ohniště 12-ti měsíčků, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

V Perníkové chaloupce je vybudováno informační centrum, kde vám na vaše zvídavé otázky odpoví Děd Vševěd. Můžete si zde zakoupit upomínkové předměty a samozřejmě vstupenku do muzea. Neplatí se tu klasické vstupné, ale perníkovné v ceně 50 korun. Hned vedle informačního centra můžete nahlédnout do vězení pro zloděje perníku a pomocí prstového tlustoměru si změřit prsty. Patříte do pece nebo potřebujete ještě vykrmit?

FOTO: Perníkové vězení

Perníkové vězení, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Až kukačka na hodinách u Děda Vševěda zakuká, což bývá v půl a celou hodinu, je čas vyrazit do perníkového muzea. Hned v první místnosti na vás čekají vitríny plné výrobků ze sladkého těsta. Občas je těžké uvěřit, že to všechno vyrobily lidské ruce. Středem pozornosti je hlavně perníková chaloupka, která v roce 2005 získala 1. místo v soutěži Královna perníku. Součástí expozice je i netradiční vyprávění pohádky, kde se dozvíte, že Jeníček s Mařenkou si potrestání vlastně zasloužili. Pokud se chcete dozvědět, jak to s nimi skutečně bylo, není nic jednoduššího než chaloupku navštívit a příběh si poslechnout.

FOTO: Výherní chaloupka z roku 2005

Výherní chaloupka z roku 2005, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pak už vás čeká dobrodružná cesta čarovným lesem rovnou do kuchyně ježibaby. Předvede vám, jak se perník vyrábí, kde se peče, také se pochlubí svým létajícím koštětem a na památku dostane každý návštěvník sladký perník. V další místnosti se opět pokocháte perníkovými výrobky, které si můžete i zakoupit. Tím ale prohlídka nekončí. Své nebeské sídlo tu má i Ježíšek nebo čertovský manželský pár Furdových. Budou- li vás zlobit ratolesti, není nic jednoduššího než je poslat čertovskou špinírnou rovnou za nimi do pekla.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pernikova_chaloupka/]

Otesánkově mlsárně si můžete odpočinout nad horkou čokoládou, capuccinem, palačinkami a dalšími dobrotami. Naopak U Všech čertů dostane speciality jako je sekyrková polévka nebo jitrnice, jakou svět neviděl. Pokud jste nositeli jmen Jan a Marie, zapište se do perníkové matriky. Každý rok, vždy 6. července probíhá pokus o překonání českého, evropského a světového rekordu. Součástí matriky je i stálá výstava připomínající slavné nositele těchto jmen, kterými byli Jan Neruda, Mistr Jan Hus, Marie Terezie a další.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pernikova_chaloupka2/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za ježibabou a dobrodružstvím do Perníkové chaloupky