Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za drakem a ztraceným pokladem na Kunětickou horu

Šárka Braumová

Šárka Braumová

24. 8. 2010

FOTO: Kunětická horaNedaleko Pardubic, za vesnicí Ráby vás už z dálky vítá Kunětický hrad. Místní lidé mají k hradu velmi kladný vztah a říkají mu jednoduše – Kuňka. Kromě krásného výhledu vás čeká seznámení s drakem. A kdo ví, možná i tento hrad ukrývá strašidla a přízraky.

FOTO: Kunětická hora

Kunětická hora, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

První jasné zprávy o hradu pocházejí z dob husitských válek. Po roce 1420 hrad a její okolí vlastnil hejtman Diviš Bořek z Miletínka, který získal podvodem velké bohatství. Během husitských válek se Benediktini z nedalekého opatského kláštera obávali o svůj léta nastřádaný poklad. Uschovali ho proto do vinných sudů a požádali hejtmana, aby jim jejich lahodný mok uschoval na dobu války ve sklepení hory. Hejtmanova zvědavost však byla veliká a jeden sud otevřel. Když zjistil, co se v sudech ve skutečnosti nachází, zlato ukradl a do sudů nalil opravdové víno. Pověst vypráví, že se jednou za rok hora otevírá a ukáže ztracený poklad. S ním však v podzemním labyrintu bloudí i duše benediktinů, kteří o svůj poklad přišli.

Kromě válek byl hrad poničen i těžbou kamene v 19. a 20. století. V současné době je hrad po rekonstrukci a stal se oblíbeným výletním místem. Na vrchol hory vede příjemná asfaltová cesta, která je částečně vedená kolem obory s jelenem a srnkami. Minimálně děti se budou chtít u ohrady zastavit a pozorovat zvířata. Pokud jste na výlet vyrazili automobilem, je pro vás pod hradem vybudované parkoviště. Odtud je to na hrad asi půl kilometru. Už po cestě se můžete všimnout zbytků hradního opevnění a před samotnou bránou studny, která kdysi bývala hluboká 70 metrů.

FOTO: Dračí mládě

Dračí mládě, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Po zaplacení vstupného si komplex můžete sami prohlédnout, jednotlivé místnosti jsou dobře označeny a nechybí ani popisy, co se v jaké vitríně nachází. Zajímavou výstavou je mučírna se skřipcem, španělskou botou a především Katovským ceníkem. Budete překvapeni, jak toto řemeslo vynášelo. Nechybí ani rytířský sál, polorozbořená místnost, kterou střeží dračí mládě a také archeologický výzkum v podzemí hradu. Za námahu stojí také výstup na hradní věž, odkud je za jasného počasí vidět na Železné hory, Krkonoše, Orlické hory a Českomoravskou vysočinu. V turistické sezóně tu probíhají ukázky historického šermu a výcviku dravých ptáků. Odpočinout si od historie můžete v restauraci na nádvoří a až naberete sílu, vyzkoušejte vaši zdatnost v místní lukostřelnici.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kuneticka_hora/]

Otevírací doba

duben: sobota, neděle, svátky: 10:00- 16:00
květen – srpen: denně, mimo pondělí: 9:30- 17:30
září: sobota, neděle, svátky: 10:00- 17:00
říjen: sobota, neděle, svátky: 10:00- 16:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za drakem a ztraceným pokladem na Kunětickou horu