Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Z truhláře českým Stradivarim. Ľudovít Bari své housle však neprodává

Redakce

Redakce

21. 7. 2012

Ľudovít Bari se k houslařství dostal náhodou. V roce 1995 s ním australská televize natočila reportáž, která obletěla 82 zemí světa. Přesto své housle odmítá prodávat a na výstavě v pražských Emauzích je ukázal pouze na pár hodin.

Ľudovít Bari pocházel z hudebnické rodiny. Svůj hudební talent nemohl rozvíjet, ten výtvarný se však rozhodl nezanedbat. Proto se po vojně vyučil truhlářem a věnoval se restaurování nábytku. Vystřídal však řadu jiných zaměstnání, od jevištního technika přes recepčního až po divadelního herce. Volné tvorbě se věnuje naplno až od roku 2007.

OBR: Originální housle Ľudovíta Bari.

Ľudovít Bari se nechává inspirovat přírodou, ale nejen jí. Tyto housle vznikly přepracováním tvaru lodi ze Star Treku.

Nápad tvořit housle přišel spontánně a náhodou. „Častým motivem v mých reliéfech byly housle. Mého bratrance napadlo, abych je začal vyrábět. Přišlo mi divné, vyrábět něco, co už je čtyři sta let staré…,“ říká k tomu Ľudovít Bari. Myšlenka ho však přiměla k činu, i když neměl žádné odpovídající školení. Jeho originální nástroje jsou zcela unikátní, což prozrazuje i zájem, který vzbuzují ve světě.

Stinná stránka slávy

Reportáž, kterou o jeho houslích natočila australská televize Beyond 2000 však přinesla i svou stinnou stránku. „Sice jsem se najednou dostal do povědomí mnoha lidí, ale za to se moje díla stala kořistí zlodějů. Vykradli mě a dost mě to vzalo,“ připomíná smutnou historii řezbář. Proto byly na jeho výstavě v Emauzích, která skončila 15. července, housle k vidění pouze v den vernisáže. Běžně jsou poschovávány v různých zemích po celé Evropě.

OBR: Tallichovo kvarteto hraje na Bariho housle

O hudební doprovod vernisáže nedávné výstavy se postaralo Tallichovo kvarteto hrající na Bariho housle.

Na vernisáži byly housle předvedeny ve celé své kráse, tedy i té hudební. Zahrálo na ně uznávané Tallichovo kvarteto. Také rockový houslový mág Jan Hrubý měl příležitost si tyto neobvyklé housle osahat a vyzkoušet. O jejich koupi uvažovala Vanessa Mae. Ľudovít Bari své housle ale neprodává.

„Já je jen půjčuji. Je o ně zájem, ale já nejsem obchodník a neumím prodávat své věci. Neříkám, že je nebudu nikdy prodávat. Někdy asi ano, ale až za takovou cenu, kterou já uznám za vhodnou,“ uzavírá toto téma autor. O svých houslích napsal knihu, která o těchto originálních kouscích prozradí víc.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Z truhláře českým Stradivarim. Ľudovít Bari své housle však neprodává